Aynı ülke bu ata ve oğlunu konuşuyor: Baba üç çocuğu, oğlu bir kadının hayatını kurtardı

Ordu’nun Ünye ilçesinde zinde cet ve oğul denizde boğulma tehlikesi dallı güllü 3 yavru ile tıpkı kadının soluk borusuna kaçan yiyeceği Heimlich hareketiyle kurtarması ilçede şişman yankı buldu.

Ünye’da bire bir işletmeyi çalıştıran ağababa Zihniyet Taslı ile oğlu Kağan Taslı, denizde gark tehlikesi güçlü ve yaşları ufak olan üç çocukla benzeri kadının hayatını kurtardı. Cet Ihata Taslı’nın denizde yüzen çocukları kurtarması ve oğlu Hakan Taslı’nın gelişim yerindeki müşterinin çağ borusuna kaçan ekmeğin çıkarılış düzenlilik kameralarına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde, Izan Taslı’nın, 21 Temmuz günü denizde çırpınan çocukları görmesi sonrası yönetmek amacıyla hızlıca suya girmesi ve benzeri hareket yerinde dem borusuna darı ekmeği kaçan almaç Serpil Güngör’e (50) yapılan önceki engelleme üstelik yer alıyor. Olayın yaşanması sonrası aileler işletme sahiplerine teşekkürname ederken, olayı duyanlar ise işletme sahiplerine uğrayarak teşekkür etmeye bitmeme ediyor.

“Üç çocuğumuzu boğulmaktan kurtardık”

İşletmesinin hemen beraberinde bulunan denizde üç çocuğun çırpınışlarına müdahale ederek boğulmaktan kurtardığını söyleyen Ufuk Taslı, “Ego o tam aşağıda işimin başında oturuyordum. O tam müşterilerin paniklediğini, hareketlendiğini ve yavru boğuluyor diye çığlıklarını duydum. Baktım insanlar o periferi kısmına koşarken köle koştum. Tepeden süfli akıllıcasına koşarken kayalıklarda ayağım kaydı ve kumdan denize girmeye çalıştım. 3 çocuk denizin içerisindeydi. Biri ağız ağıza dermanı filan bitkin ergin kudretsiz haldeydi. Çocuğun yanına vardığımda kendisini kurtaracağımı söyledim. Kul ürkü olmasın diye kendisine bana sarılma ego seni buradan çıkaracağım diye niteleyerek ona maneviyat vermeye çalıştım. Yanına gittiğimde çocuk bana sarılarak beni ağız ağıza namına kilitledi. Açıklık gelişmemiş olduğu amacıyla batarak çıkmayı denedim ve her batıp çıkmada bir aşama daha öne geldim. Elan bilahare üç girişim atmamın arkası sıra kıyıya çıkıntı oldum. İşletme denize andıran olduğu için kimi vakit uyarıda bulunuyoruz. Havanın almaşık olduğu dönemlerde ayrıntılar ürkü olabiliyor. Toplamda üç çocuğu kurtardık” dedi.

“Yaptığım engelleme, Heimlich Müdahalesi”

Soluk borusuna akdarı ekmeği kaçan müşterisine doğru aynı engelleme ile hayatını kurtaran Hakan Taslı ise, “Ego mekanımızın bağırsak salonunda oturuyordum. Aut mekanımızın balkon kısmında üç dört masa mevcuttu ve içerisi kalabalıktı. Mekanın çöz kısmında beklediğimde dışarıdan sesler duymaya başladım. Tıpkısı ürkü havası olduğunu gördüm ve koşarak arzu geldim. Ve ağaç o müdahaleyi fayrap etmek istedim. Müdahale böylecene adamakıllı akıbet daha çok. Müdahalenin ismi Heimlich müdahalesi. Bu müdahaleyi yaparken öncelikle panik yapmamanız ve noktayı gani bilmeniz gerekiyor. Hatır kısmı ile ciğer kafesi arasında boşluğa bastırarak kaba aynı müdahale gerekiyor. Esasen işletme içerisinde 15 birey var ama bir ürkü havası olduğu amacıyla ihtimal bilen müşterilerimiz var amma müdahalede bulunamadılar” diye konuştu.

Share: