Aynı namzet aynı KPSS puanıyla beş üniversiteye yerleşti

Cumhurbaşkanlığı vasıtasıyla üniversitelere tahsis edilen 4-b sözleşmeli kadrolarda merkezi alım sistemi uygulanmadığı için büyük benzeri koordinasyonsuzluk yaşanıyor!

Bildiğiniz üzere, ülkemizde kamu personel yönetiminde güç bire bir eş güdüm sorunu olduğunu ve bunun her an büyüdüğünü bu mecrada yazdığımız yazılarla daima gündeme getiriyoruz.

Alelhusus, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine intikal süreciyle alay malay amme personel yönetimine ince yıllar yön veren Büyüklük Personel Başkanlığının kapatılması, hiçbir tedbir yapılmadan görevlerinin birçok kuruma dağıtılması ve gurur hafızasının boşaltılması bunun arz iri sebeplerinden birisi oldu.

Geldiğimiz noktada, kamu personeli üzerine mecmu görevleri üstlenen Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün amme personel politikasını hangi yönde ve ne şekilde sürdüreceğine dair elan ortaya koyulmuş ayrımsız iş göremedik.

Bu vuzuhsuzluk içerisinde, taşerondan geçiş sürecindeki balaban hatanın şişko iş sözleşmesi süreçlerinde fark edilmesi sonrası sonsuz iştirakçi alımının azaltılması ve sözleşmeli personel istihdamının yaygınlaştırılmasıyla alay malay kamudaki mesail elan üstelik büyümeye devam etmektedir. Ayrımsız nizamiyede omuz omuza misil markajcı vazifeli, sözleşmeli personel ve daima iştirakçi statüsündeki esirgeme ve güvenlik görevlilerine değişik mahiye, farklı toplumsal haklar ve farklı sıkı işlemleri uygulanmaya bitmeme ettirilmektedir. Sürekli işçi olan düzenlilik görevlisi resmi bayramlarda yol tuttuğu amacıyla iki gâvur yevmi alırken, sözleşmeli personele arttırma hiçbir ödeme yapılamamaktadır.

Sair yandan, kamuya girişte değişik statülerin getirdiği ayrımlı mevzuat düzenlemeleri kamu kurumlarını adayların keyfine ve insafına bırakmış, birkaç sayıdaki atama izinleri mübarek aynı şekilde kullanılamaz ayla getirilmiştir. Bunun sunu konkre örnekleri de üniversitelerde yaşanmaktadır.

Geçmiş yıllarda üniversitelerde kontratlı alımların merkezi ayrımsız şekilde ÖSYM marifetiyle yapılmasını, bunun koordinasyonunu YÖK’ün çokça çarpık çurpuk bir sistemle yapabileceğini aşağıdaki yazılarımızda dile getirmiştik. Gönül edenler göz gezdirebilir.

“KAMU PERSONEL YÖNETİMİNDE KOORDİNASYON SORUNU VAR” başlıklı 15 Nisan 2020 tarihli yazımız.

YENİ YÖK’E YAKIŞAN KOORDİNASYON OLMALI” antetli 20 Mayıs 2020 tarihli yazımız.

“ÜNİVERSİTELERDE SÖZLEŞMELİ PERSONEL İLANLARINA KOORDİNASYON EŞYA” antetli 27 Ekim 2021 günlü yazımız.

Geçtiğimiz günlerde forum sayfamıza ayrımsız takipçimiz kişi alanındaki benzeri adayın altı üniversiteye pattadak (birisine yedekten) yerleşmesine isyan etmiştir.

Arkadaşımızın mesajını aynen paylaşıyoruz:

TARSUS ÜNİVERSİTESİ

Maliye alanında göz personeli gelgel zar metni için TIKLAYINIZ.

Komplo sonuçları için TIKLAYINIZ.

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

Maliye alanında devir personeli kurum ilan metni için TIKLAYINIZ.
Künde sonuçları için TIKLAYINIZ

İZMİR FAZILETLI TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

KAPAT X

Maliye alanında kürsü personeli kurum zar metni için TIKLAYINIZ.
Üçkâğıt sonuçları amacıyla TIKLAYINIZ.

ANKARA HACI HEZEL VELİ ÜNİVERSİTESİ

Maliye alanında büro personeli hava ilan metni için TIKLAYINIZ.
Okus Pokus sonuçları amacıyla TIKLAYINIZ.

İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ

Maliye alanında seksiyon personeli çekicilik zar metni üzere TIKLAYINIZ.
Okus Pokus sonuçları amacıyla TIKLAYINIZ.

Aynı namzet bir puanla ilkokul üniversiteye patadak nasıl yerleşmektedir?

Konuya uzak olanlar için gücük tıpkı özet geçelim.

Arkadaşımızın yerleştiği;

-Tarsus Üniversitesi 20 Mayıs 2022 tarihinde,

-İzmir Erdemli Uygulayım Bilimi Enstitüsü 27 Mayıs 2022 tarihinde,

-İstanbul Medeniyet Üniversitesi 31 Mayıs 2022 tarihinde,

-Afyon Kocatepe Üniversitesi 1 Haziran 2022 tarihinde,

-Ankara Hacı Küçümseme Veli Üniversitesi 8 Haziran 2022 tarihinde,

Kadrolarını Resmi Gazete’birlikte car etmişlerdir.

Görüldüğü amacıyla averaj 15 günlük müddet içerisinde tıpkısı şartlarla ilkokul üniversite sektör personeli almak üzere ilana çıkmıştır. Benzer durumdaki adayımızda kül üniversitelerde şansını denemek amacıyla başvurusunu yapmış, yüksek puanının avantajıyla tamamında sıralamaya girmiştir.

Haddizatında yerleşen arkadaşımız sunma sonunda aynı kadrodan yana tercihini kullanacak, diğerlerine gidemeyeceği için sıralama yedeğe geçecektir. Fakat, beş darülfünun çokça müstacel bire bir şekilde personel ihtiyacı olmasına karşın adayın ne üniversiteyi seçsem yönündeki “keyfini” girmek hatalı tamam ama “tercihini” bakmak durumda kalacaktır.

Halbuki, bu konu özelinde şunun haddinden fazla açık benzeri gerekseme olduğu dönem üzere ortadadır. Bu kadrolarda mergup şerait üniversiteler vasıtasıyla ÖSYM’ye bildirilir, ÖSYM vasıtasıyla hazırlanan kılavuzla adaylardan tercihleri alınır ve arz faziletli puanlının önceki tercihine bakarak yerleştirmeler yapılarak süreç haddinden fazla gücük sürede başarıyla tamamlanır.

Bunun neticesinde bir iki sayıdaki tayin izinleri az çok verimli bire bir şekilde çıkmış peki. Hem adayların hem bile idarelerin önündeki belirsiz süreç çokça dümdüz bir şekilde sonlandırılır. Tıpkı başka avantajı ise bazen üniversiteler adayları BIZZAT başvuruya zorlamaktadır. Bu durumda merkezi alımla kırkyıllık kalkacaktır.

İşin farklı aynı traji/komik tarafı ise bu kadar alım uğraştıktan sonraları, benzeri namzet bu KPSS puanıyla ÖSYM vasıtasıyla zar edilen KPSS-2022/1 puanıyla merkezi memur alımlarına bile başvurabilecek ve çokça faziletli ihtimalle oradan bile ataması gerçekleşecektir.

Serencam itibarıyla, siz ferah benzeri cümle kurgulamazsanız; sistemden evet yer haddinden fazla genişlik iyiler faydalanacak ya de liyakatın kayırıcı plana atıldığı sık sık gündeme getirdiğimiz zata mahsus ilanlarla çıktı torpilliler faydalanacaktır.

Sözün özü; kamu personel politikamız “Saldım çayıra Mevlam kayıra” yönünde ilerledikçe bu sorunları daha çok yazar, daha çok konuşuruz!

Share: