Avrupa’daki Türk vatandaşları ve dernekleri, depremzedelere yardım amacıyla seferber oldu

Avrupa’birlikte kıvrak Türk vatandaşları ve ruh gösteren Türk dernekleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerin mağdurları üzere ayni ve nakdi yardımlar topluyor.

Belçika Kült Vakfından yapılan kayıtlı açıklamaya bakarak, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin mağdurları üzere Belçika’dahi bulunan Türk toplumu, Vakfın paylaştığı hesaplara 550 bin avro mesabesinde bağışta bulundu.

Kampanyaya, Belçikalı ve ayrıksı dinlerden vatandaşlar de destek verdi.

Hollanda’birlikte 5 milyon avrodan çok toplandı

Hollanda’da Türk kredi ve derneklerince başlatılan kampanyalarda şimdiye kadar 5 milyon avrodan fazla arkalama toplandığı öğrenildi.

Hollanda Diyanet Vakfının (HDV) başlattığı arkalama kampanyasında 2,1 milyon ekü toplanırken, HDV’ye ilişkin kâh camilerde, Türk firmalarının depolarında ve ayrımlı mekanlarda birlikte müstacel gerekseme gereç yardımı toplanmaya devam ediyor.

İHH Hollanda’nın başlattığı kampanyada kısaca 1,5 milyon ekü, Hollanda Hasene Sosyal Teavün Derneğinin kampanyasında 950 bin avro, Hollanda Türk Gönüllüler Vakfının kampanyasında 440 bin ekü ve Hollanda Türk İnsani Arkalama Vakfının kampanyasında 250 bin ekü toplandığı belirtildi.

İsviçre’den Türkiye’ye 100 tonluk yardım

İsviçre’nin Zürih kentinde faal Türk vatandaşlar bile yaraları kaplamak amacıyla müzaheret kampanyası başlattı. Türk İsviçre Yolculuk Acenteler Birliğinin (TİSAB) başlattığı yardım kampanyasına Bağımsız Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSiAD) İsviçre Şubesi birlikte bindi verdiğini açıkladı.

MÜSİAD’ın Zürih şubesinde 100’e mümasil gönüllü, ürünleri yegâne tek elden geçirerek hazırladı.

MÜSİAD İsviçre Bölüm Başkanı Şeref Talih, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Şimdi yaraları irca zamanıdır.” diyerek, TİSAB’ın başlattığı ayni ve nakdi yardım kampanyasına bindi verdiklerini belirtti.

Nasip, “Depremin acılarını yapacağımız yardımlarla saracağız. Mevsimin şartlarının soğuğunu birlikte iyiliklerimizle ısıtarak kardeşliğimizi pekiştireceğiz.” ifadesini kullandı.

AFAD ve Türk Kızılay ile görüşmeler yaptıklarını ve gerekli olan ayni yardımların listesine ulaştıklarını kaydeden Kader, hayırseverlerden listelerde istek edilenleri bağışlamalarını beklediklerini kaydetti.

Izzetinefis, verdiği geri hizmet destekten ekolojik ortam Türk Hava Yollarına (THY) teşekkür etti.

Cuma günü Zürih’ten kestirmece 100 tona mail insanca müzaheret malzemesi, THY’nin kargo uçağıyla Türkiye’ye yollanacak.

Bazı İsviçre firmaları da kampanyaya destek verirken, Basel futbol takımı hep kışlık ürünlerini sarsıntı bölgeleri için bağışladı.

İrlanda

Depremzedelere yardım için Türkiye’nin Dublin Büyükelçiliği üstelik kampanya başlattı.

Ülkede ateş parçası Türklerin ve İrlandalıların destekleriyle Büyükelçilikte toplanan 4 ton yardım malzemesi, THY’ye teyit edildi.

Çağa bezi ve maması, kışlık faça, bot ve montgomer gibi malzemelerden oluşan arkalama malzemeleri, THY uçağıyla İstanbul’a gönderildi.

Macaristan

Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçiliğince düzenlenen kampanyada, ülkede hareketli Türklerin ve Macarların destekleriyle arkalama malzemesi toplandı.

Battaniye, giyim, çocuk bezi ve maması, otağ ve muhtelif eşyalardan oluşan 20 tonluk müzaheret malzemesi, Türkiye’ye ulaştırılmak amacıyla yola daha çok.

Share: