Atanamadı, şimdi dünyaya tespih pazarlıyor

Sivaslı Ahmet Karakaya, okuduğu bölümde hoca kendisine atanamayınca tespih üretimine başladı. Karakaya, ürettiği özel dizayn tespihleri Gündüz Feneri ülkeleri özellikle girmek üzere birçok ülkeye gönderiyor.

Sivaslı Ahmet Karakaya, üniversite eğitiminin peşi sıra beden terbiyesi ve spor öğretmeni namına atanamayınca bala yaşta merak saldığı tespihçiliğe yöneldi. Tendürüst yaşta değişik tespihlerden koleksiyonlar fail ve alışveriş işiyle uğraşan Karakaya, ahit geçtikçe kendini geliştirerek istihsal düzenlemek için imalathane açtı. İmalathanesinde koka, fildişi, kehribardan hususi tasarım tespihler yapan Karakaya’nın tespihleri, Fellah ülkeleri ilkin oluşmak amacıyla çeşitli ülkelerde 10 bin dolara kadar müşteri buluyor.

“Bildirme bir iki on aşamadan geçiyor”

Ahmet Karakaya, tespih yapımının mütekait bire bir hisse senedi olduğunu belirterek, “Önceki koleksiyonculuğunu yapıyordum, daha sonra alıp satmaya başladım. Şu anda bu işi henüz çok ilerlettim ve imalat yapıyorum. Üniversiteyi bitirdikten sonradan sözleşmeli muallimlik yaptım amma bu işi sevdiğim için gene bu işe döndüm. Şu anda imalathanemizde koka, narcın ağacı, kılkoparan, fildişi, kemik, boynuz, abanoz gibi hammaddelerden tespih üretimi yapıyorum. Bire Bir tespih sunu az on devam aşamadan geçiyor” ifadelerini kullandı.

Karakaya, tespihlerin hammaddesi ve işçiliğine bakarak fiyatlarının değiştiğini söyleyerek, “Hususi işçilikler daha fena hâlde ve elan değerli oluyor. Dünyanın temas adına siparişimiz var. Genelde Gündüz Feneri ülkelerine, Dubai, Şimendifer kadar ülkelere gönderiyoruz. Bin dolardan 10 bin dolara kadar siparişimiz oluyor. Diş grupları, Osmanlı kehribarı kadar hammaddeler elan zer. Müşterilerin hususi isteklerine bakarak üretimlerimiz da kâin. Hammaddeyi kendileri gönderirlerse onlardan dahi tespih yapabiliyoruz ya dahi bulunan tespihlere birlikte el işi yapabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: