Ä°talyan algı dairesine siber saldırı yapıldığı tez edildi

Ä°talya’da, Dirimlik Ä°daresi Ajansı’na (Agenzie delle Entrate) yönelik siber saldırı gerçekleştirildiği iddia edilirken, rüşvet dairesinin hikmet işletim sistemini yöneten şirket, bu iddiaları yalanladı.

Ä°talyan basınında yer kayran haberlerde, Gelir Ä°daresi Ajansı’na yönelik Zalim elektronik beyin korsanları LockBit tarafından korsan saldırı gerçekleştirilmiş olabileceği ve 78 gigabit kadar verinin çalındığı ileri sürüldü.

Haberlerde, verileri çdüz korsanların 5 günlük süre tanıdığı ve istedikleri fidyenin verilmemesi yerinde çaldıkları bilgileri yayımlayacakları kanıt edildi.

Konuya ilişmaksat Ä°talyan emniyetinin ilişkin birimleri inceleme, Roma Cumhuriyet Başsavcılığı dahi soruşturma başlattı.

Sağlık Ä°daresi Başkanlığı üstelik alacak dairesinin vukuf işletim sisteminden mesul Sogei şirketinden lazım incelemeleri yapmasını istedi.

Sogei ise tetkikat sonrasında yaptığı açıklamada, kazanç hikmet sistemine yönelik önce analizlerde seçme siber saldırı izine rastlanmadığını ve rüşvet dairesinin teknolojik altyapısından marifet çalınmadığını belirtti.

Sogei şirketi, zat çözümleme sonuçlarını paylaşırken, adli ve emniyet makamlarının incelemelerinde gerekli iş birliğinin gösterilmeye bitmeme edileceğini bildirdi.

Share: