Ä°sveç Yargıtayının iadesini durdurduğu FETÖ’cü üst düzey yönetici çıktı

Hak Bakanlığınca “silahlı terör örgütü yönetme/kurma” suçlarından iadesi maksut Yılmaz Aytan’ın FETÖ’nün sözde Afganistan imamı olduğu ve örgütün güçlükle dışı yapılanmasında kayran aldığı öğrenildi.

Ä°sveç Yargıtayının Türkiye’ye iadesini durdurduğu Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubunun örgütün üst düzey yöneticilerinden sözde Afganistan imamı Yılmaz Aytan olduğu ortaya çıktı.

Finlandiya ile NATO’ya üyelik başvurusu işleyen ve NATO Zirvesinin gerçekleştirildiği Ä°spanya’nın başkenti Madrid’de terör örgütlerine karşı Türkiye ile iş birliği taahhüdünde bulunarak üçlü muhtıraya imza atan Ä°sveç, teröristlerin iadesine yönelik talepleri karşılıksız bırakmayı sürdürüyor.

Akıbet namına Ä°sveç basınında kayran alan haberle, bu ülkenin Yargıtayı tarafından bir FETÖ üyesinin iadesinin durdurulduğu bilgisi paylaşıldı. Ä°adesi durdurulan FETÖ’cünün örgütün üst düzey yöneticilerinden Yılmaz Aytan olduğu belirtildi.

Örgütün sözde Afganistan imamı olan ve FETÖ’ye ilişkin okulların birlikte sorumluluğunu üstlenen Aytan’ın örgüte yönelik operasyonlardan kaçmak içmağara Ä°sveç’e sığınma talebinde bulunduğu, isteğinin kabul edilmesiyle Afganistan’dan bu ülkeye geçtiği öğrenildi.

Yaklaşık 3 yıldan bu yana Ä°sveç’te yaşbariz ve örgütün şifreli haberleşme ağı ByLock kullanıcısı dahi olan Aytan’ın, Burdur Cumhuriyet Altını Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmayla örgütün üst düzey yöneticileri arasında ve ensiz dışı yapılanmada meydan aldığı belirlendi.

Burdur Cumhuriyet Altını Başsavcılığının hazırladığı talepname çerçevesinde Adalet Bakanlığının, Yılmaz Aytan’ın “Silahlı terör örgütü yönetme/kurma” suçundan Ä°sveç’ten iadesini istediği ortaya çıktı.

– Ä°sveç basınındaki bilgelik

Dagens Juridik gazetesinin haberinde, 2018’de Ä°sveç’te celse izni sunulan ve FETÖ elebaşlarından olduğu gerekçesiyle Türkiye tarafından iadesi istenilen 48 yaşındaki kişinin iadesinin Yargıhemayar tarafından durdurulduğu belirtilmişti.

Haberde, söz konusu kişinin ByLock kullanması ve FETÖ’ye sempati duymasının Ä°sveç’te suç teşkil etmediği, bu yüzden Türkiye’ye iadesinin durdurulduğu aktarılmıştı.

Share: