ASIRLIK MAYALARLA ALDATMAK YAPMAYI ÖĞRENİYORLAR

TARİHİ 1800’lü yıllara büyüklüğünde uzanan asırlık savmak mayaları, Fırıncılık ve Pastacılık Okulu’nun ekşi gevher bankasından çıkıp kursiyerlerin eğitiminde kullanılıyor. Bildirme eskisi 1809 tarihli Gümüşhane mayasının dahi aralarında bulunduğu mayalarla, aldatmak ve gato yapmanın tekmil inceliklerini öğrenen kursiyerler, iz sahibi oluyor. Namünasip mayalarla hazırlanan ekmeklerle beslenmenin faydaları ise saymakla bitmiyor. Okulun Terbiye Merkezleri Müdürü Bahir Mütedeyyin, “Çok gür firmalardan akademik yapıdaki oluşumlara büyüklüğünde bir nice gelgel bizden mücevher talebinde bulunuyor” dedi.

Gümüşhane, Tokat, Bolu, Trabzon kabilinden şehirlerin asırlık yöntemsiz mayaları, İBB’ye sadık Enstitü İstanbul İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulu’ndaki yolsuz cevher bankasında 7 yıldır hem korunuyor hem eğitimlerde kullanılıyor. Türk mutfak kültüründe şanlı bire bir yere cemaat olan yersiz mayalar, okulda sunulan fırıncılık eğitimlerinde kursiyerlere tanıtılıp ekmek ve gato yapımında kullanılıyor. 16 yaşından 70 yaşına büyüklüğünde herkesin terbiye alabildiği okulda, mayalar üzerinde Ar-Ge çalışmaları yapılırken, kursiyerler de sektörün kalifiye öge ihtiyacını bastırmak amacıyla yetişiyor. Yaraşmayan mayalarla hazırlanan reçetelerle beslenmenin faydaları üstelik saymakla bitmiyor.

EN ESKİSİ 1809 GÜMÜŞHANE; 70’E YAKIN AR-GE VAR

Enstitü İstanbul İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulu Eğitim Merkezleri Müdürü Bahir Müslüman, okulda ağırlıklı kendisine fırıncılık ve pastacılık eğitimleri verildiğini belirtti. Dindar, ” Türkiye’da de aynı evvel diyebiliriz, bu yıl itibariyle bir laboratuvar programımız başladı. Bu laboratuvar programımızda hububat analizleri yapıyoruz. 9 çıngı uygunsuz mayamız var. Sunma eskisi 1809 günlü Gümüşhane mayası. 70’e mümasil uymayan mayalardan oluşturduğumuz tıpkısı Ar-Ge’miz var. Bunu yalnızca öz eğitmenlerimizle birlikte geliştirdik. Haftalık yerine mayaların beslemesini yapıyoruz. Beğenmek zorundayız, canlı yerine 7 yıldır münasebetsiz gevher bankamız kâin. Şu anda 9 pare hem ulusal hem arsıulusal boyutta mayalarımız var. Bu münasebetsiz mayalardan çok aşkın reçetemiz var. Laboratuvarımızı Ar-Ge kısmında çok gür kullanıyoruz” diye konuştu.

“GEVHER TALEBİNDE BULUNUYORLAR”

Müslüman, mayalara güçlükle dışından bile temenni olduğuna özen çekerek, “Çok ongun firmalar, akademik yapıdaki oluşumlar bile bizden gevher talebinde bulunuyor. Eğitim adına iş birliğine açığız. Bölgesel istihdam ofisleriyle eş ağırlıklı ayrımsız murahhas profilimiz var. Öğrencilerimiz hem sosyal medya üzerinden de as gerçekleştiriyor. Lehçe istihdam ofisleri eliyle dahi işe yerleştirmede bulunuyoruz. Sektörün bunaltıcı nitelikli eleman gerekseme profili var. Onu üstelik ayrıksı okullarımızdan ve buradan karşılıyoruz” dedi.

“EKŞİ CEVHER BANKASI INŞA ETMEK ÖNEMLİ BİR HEDEFTİ”

Mutekit, “Namünasip töz kültürü Türk aş damı kültüründe çokça muhteşem. Anneannelerimizin çeyizinden gelen tıpkı miras. Bu yüzden fırıncılık okulunu kurarken ekmek kültürümüzü çokça ongun yansıtabilmeyi amaçladık. Bunla ilgili da çok dokunaklı Ar-Ge çalışmaları yaptık. Ekşi mayayı okulumuzda kendimiz geliştirip, amiyane tıpkı yöntemsiz mücevher bankası bina etmek bizim amacıyla eke bire bir hedefti” diyerek konuştu.

“DAHA MUFASSAL MÜDDET TOK TUTUYOR”

Erdemli Azık Mühendisi Senem Karlıdağ da yaraşmayan mayadan hazırlanan ürünlerin faydasından bahsetti. Karlıdağ, “Uygunsuz mayaların tagaddi düzenimiz üstünde berenarı etkileri var. Edebiyat çalışmaları bunların sağlık üstünde müspet etkileri olduğunu vurguluyor. Glisemik fihrist sıklıkla karşılaştığımız benzeri sıkıntı. Besinlerin tüketim sıklığı, bir tane düzen tagaddi gâh problemlere amil olabiliyor. Uymayan mayanın zarfında var olan öz florası, bakteri ve töz içermesinden çevre bizim adımıza öncül işleme bağımlı tutup karbonhidratları parçalamaya başlıyor. Bunlarla üretilmiş ürünleri tükettiğimizde daha düşük enerji seviyesinde aynı im vücudumuza alıyoruz. Bizi elan uzun müddet tok tutmuş oluyor. İnsülin direncimiz bunaltıcı şekilde yükselmiş veya inik olmuyor. Glisemik indeksi düşük mahsulat oluşturmuş oluyoruz. Ağır Ezgi aralıklarla bu tip yaraşmayan mayalarla müstahzar ürünleri bezdirmek bizler açısından heybetli” ifadelerini kullandı.

“DİĞER EKMEKLERE GÖRE 7 DÖNÜŞ HENÜZ FAZLA DAYANIYOR”

7 yıldır eğitmen olan Yaşamış Şimşek ise, “Domestik ecnebi bilcümle ekmek eğitimlerimiz burada verilebiliyor. 16 yaşından itibaren başlıyor, 70 yaşına büyüklüğünde burada öğrencilerimiz var. Akilane ekipman, akıllıcasına olmamış konu ve makul beceri majör. Burada yetişen katılımcılarımız üstelik akıllıca usta kendisine yetişiyorlar. Değişik ekmeğe kıyasla her ant yersiz mayalı savmak dolay plandadır. Ekmeğimizin istinat süresi sair ekmeğe orantıyla 7 gün henüz fazladır. Öğrenciler yaptıkları ekmekleri kendileri tüketiyorlar” şeklinde konuştu.

“KENDİME EV ATÖLYESİ KURDUM”

Kursiyer Işıl Dığdığ üstelik, “Bu eğitimde yüzdelik 100 yersiz mayalı, endüstri mayası katılmayan ekmekler yaptık. Buradaki bilgiler altın değerinde. Ego buraya bilgi açısından merakım için gelmiştim. Savmak bir su, ekşi mayalı savuşturmak ayrı tıpkısı yoğunluk. Şu zaman gelişmemiş açılımlar ve gelen teklifler var” ifadelerini kullandı.

Devrim Mumcuoğulları ise, “Kendime ayrımsız familya atölyesi kurdum ve özlük markamla evden eş yaparak aynı familya işletmesi kurdum. Bu eğitimler sayesinde zat ürün gamımı daha genişleteceğim. Reçetelerimizi soranlar oluyor elimizden geldiğince de paylaşıyoruz. Öz reçetelerimizi dahi oluşturabilecek seviyeye geldik” dedi.

Share: