ASELSAN mesleki liseleri Fen liselerinden üstelik erdemli puanla mektepli aldı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün:- “Tığ öğrencilerimize sadece ayrımsız okul değil, gerçekte Türkiye’nin geleceğini inşa edecek milli teknoloji hamlesinin bire bir neferi olmaları üzere sağlam bire bir aşama atmaları konusunda okazyon veriyoruz”

ASELSAN Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi (MTAL), tercih döneminde yüzde 0,44’lük dilimden öğrenci aldı.

ASELSAN’ın 25 Temmuz’da açıklan LGS tercih sonuçlarına ilgilendiren yaptığı açıklamaya göre, savunma sanayisinde kalifiye hareket gücünün yetiştirilmesine yardım bulmak üzere kurulan ASELSAN MTAL’ye yüzde 0,44’lük dilimden öğrenci yerleşti.

Kurulduğu 2019’dan bu yana önceki yüzdelik 1’lik dilimden öğrenci alan ASELSAN MTAL, 2019’dahi yüzde 0,46, 2020’de yüzdelik 0,33, 2021’de yüzdelik 0,55’lik dilimden mektepli almıştı.

ASELSAN MTAL, “Defans Elektronik Sistemleri” ve “Defans Mekanik Sistemleri” atılmak için iki dalda, 5 almanak ayrımsız eğitim içeriğine ehil. Herhangi Bir iki dalın öğretim programları, savunma endüstri ihtiyaçlarına müteveccih adına ASELSAN ve Milli Yetişek Bakanlığı Mesleksel ve Beceri Terbiye Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan aynı say ekibiyle özel adına geliştirildi.

Sektöre sunma kalifiye herif kaynağını sunabilmek üzere kurulan okulda, İngilizce tedarik sınıfı de bulunuyor. Antrparantez meslek bünyesindeki defans uran odaklı atölye ve laboratuvarların kurulumu ve donatılması dahi gine ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı ve Milli Terbiye Bakanlığının gelişim birliğiyle gerçekleştiriliyor.

– Mezunlara evleviyet

Kayran mezunlarının ASELSAN’birlikte istihdamlarına öncelik sağlanması, mezunlardan makul bulunanlara araştırı üniversitelerinin ASELSAN’ın bağlam alanına giren mühendislik bölümlerinde öğrenim görmeleri halinde yükseköğrenimleri sırasında burs verilmesi üzere hususlar gelecek devir için planlanıyor.

Öğrencilerin günün teknolojilerini tanıması ve takip edebilmesi amacıyla robot, devingen programlama kabil alanlarda dizayn ve proje tabanlı eğitim imkanı üstelik eğitim bilimi programında saha alıyor. Öğrenciler ekol içi ve millî matematik yarışmaları üzere heveslendirme ediliyor. Meslek bünyesinde kurulan elektronik beyin laboratuvarı ve kütüphane, öğrenciler üzere araştırma imkanı sunuyor.

Öğrencilerin dünyayla entegre tıpkı vizyona cemaat olabilmeleri amacıyla tedbir sınıfında haftada 24 saatlik İngilizce müfredat programı hazırlanırken, okulun müfredatı gereği 10. sınıfta öğrencilerin staj yapması gerekiyor.

– “Akva bire bir fırsat”

Açıklamada görüşlerine saha sunulan ASELSAN Umumi Heyet Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ülkesinin geleceğine inanan, özlük geleceğine değer yemlemek isteyen gençlerin bu yıl üstelik ASELSAN MTAL’yi tercih ettiğini belirtti.

Burada okuyan öğrencilerin ASELSAN’ın bulunmaz tıpkı üyesi konumunda olduğunu vurgulayan Görgün, şunları kaydetti:

“Icap teorik gerek pratik eğitimlerinde, içtimai gelişimlerinde, kariyer yolculuklarında herhangi bir ant gençlerimizin yanlarındayız. Okulumuzdaki düz ve dip derslerinden bazıları ASELSAN çalışanlarımız marifetiyle verilecek şekilde planlandı. Ekol öğretmenlerinin hizmet içi eğitimlerinin bire bir kısmı birlikte tekrar çalışanlarımız aracılığıyla veriliyor. Biz öğrencilerimize vakit kaybetmeden aynı okul değil, aslında Türkiye’nin geleceğini nesir edecek milli teknoloji hamlesinin ayrımsız neferi olmaları üzere kuvvetli bire bir adım atmaları üzerine punt veriyoruz.”

Share: