Araştırı üniversitesinden zata mahsus öğretim yardımcısı ilanı!

İstanbul Beceri Üniversitesinin Bilgi İşlem Daire Başkanlığında işletmek için zar ettiği öğretim yardımcısı kadrosuna, kişiye özel şartlardan belde benzeri yaşama başvuru yapabildi.

İstanbul Ustalık Üniversitesi tarafından değişik akademik birimlerde istihdam edilmek için haddinden fazla sayıda öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrosu car edilmiştir

İlgili üniversitenin idari birimi olan Bilgi İşlem Daire Başkanlığında çalıştırmak için car ettiği Öğretim Görevlisi kadrosunda “Mühendislik alanında lisans mezunu olup, Makine Mühendisliği alanında doktora mezunu doğmak. Dirlik yönetimi, riziko yönetimi, nitelik yönetimi ve proje yönetimi alanlarında çalışmaları atılmak.” şartı aranmıştır.

Üniversitenin veri işlem zir yapısını yazılım ve tesisat süreçleriyle eklemek ve geliştirmek anne görevi olan Bilgelik İşlem Ofis Başkanlıklarında temel bakımından Elektronik Beyin Mühendisliği yahut Yazılım Mühendisliği bölümü mezunları istihdam edilmektedir. İstanbul Teknik Üniversitenin ilanında Makine Mühendisliği alanında doktora yapmış ve Huzur yönetimi, riziko yönetimi, nitelik yönetimi ve proje yönetimi kabil doğrudan Hikmet İşlem Ofis Başkanlıklarının görevi olmayan alanlarda çalışması olan aynı aday tanım edilmiştir. Filhakika ilan şartlarından lisans mezuniyetinin gölgede bırakılması durumun yer celi kanıtıdır.

Bulgu itibarıyla belirli ayrımsız adayı tanım edecek hususi şartlarla car edilen öğretim yardımcısı kadrosunun yöre kıymetlendirme sonuçlarına bakıldığında tansık tor ve çabucak ayrımsız sevimli başvurabilmiştir.

Ancak civar değerlendirme sonuçlarına olayın diğer tarafından baktığımızda ise sınava girecek adayın bilgilerini Şahsi Verilerin Korunması mevzuatı çerçevesinde İTÜ maskelenmiş car etmesi gerekirken bu hassasiyete uymadan zahir ayrımsız şekilde duyurmuştur. Çözme böyle olunca sınava girecek adayı araştırdığımızda ise ilginin İTÜ Vakfında Genel Sekreterlik görevini yürüttüğü göze çarpmaktadır.

İTÜ eliyle ilan edilen ayrımsız öğretim yardımcısı kadrosuna adayın tarif edildiği bir ilanla İTÜ Vakfı Genel Sekterinin kişi kendisiyle rekabet ederek atanmasının ne paye türel ve etik namına makul olduğunu ya bile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının önemle “LİYAKAT” furyası başlattığı bu dönemlerde durumun YÖK nezdinde kabul edilebilirliğini siktirici merak ediyoruz.

Ülkemizin bilimsel yönde kalkınmasında öncü olan ve mümasil dönemde YÖK tarafından Araştırı Üniversitesi namına seçilen ayrıca değme anlamda yaptığı çalışmalarla bütün bileşenleriyle farklı üniversitelerimize denk olması gereken İstanbul Beceri Üniversitesinin öğretim görevlisi ve asistan istihdamında serbest ayrımsız katılıma imkan veren, rekabeti önceleyen ve yaptığı sınavlarla iyiyi değil bildirme iyiyi kadrosuna katması beklenirken, kişi ismini haiz vakfın Umumi Sekreterine zata mahsus ekip açması bizleri etraflıca üzmüştür.

Share: