‘Aralıkta emekçilerimizi koruyacak şümullü aynı aranjman yapacağız’

Mesai ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilimci, “Aralıkta bile baştan bilcümle bu şartları dikkate alarak emekçilerimizi koruyacak kapsamlı bire bir düzenleme yapacağız.” dedi.

Bilgin, DÜRÜST Fırka İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, Bursa’birlikte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bursa’dahi 1 milyonun üstünde sigortalı işçinin çalıştığını tamlayan Bilgin, kentin ülke ekonomisine mefret ulama sağladığını vurguladı.

Vekil Bilgin, dünya genelinde hele erke maliyetlerinin artmasının tedbir zincirlerinin kopmasına el açtığını anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Tığ dahi bunun yansımalarını yaşıyoruz. Bittabi enflasyonun yüzdelik 80’lere doğru gitmesi, bu alçak bire bir dava. Öncelikle enflasyonu kontrol altına alıp bu sorunu mahsus bire bir müddet içerisinde çözmemiz lazım. Türkiye’nin bu konuda avantajları var. Türkiye üretim gücünün dinamizmi. Bu ne demektir? Sanayideki üretkenliğin artması demektir. Sanayinin büyümesini devam ettirmesi demektir. İmalat sanayisinin büyüme içerisindeki payının artması demektir. Rakamlara baktığımız ahit, aha sanayinin yüzde 9,1 büyümesi almanak bazda. İmalat sanayisinin yüzdelik 13’ün üstünde büyümesi. Hep bunlar bizim geleceğe ümitle bakmamızı sağlıyor. Zira bunun başka ayrımsız yolu yok. Yani Türkiye enflasyonu şüphesiz yenecek? Enflasyonun kaynaklarını biliyoruz. Bunların en başında aha dövizdeki dalgalanmalar ve bildiğiniz gibi enerji fiyatları geliyor. Döviz üretmemiz geçişsiz. Onun bile iki yolu var. Birisi üretimi artırarak, dış satım aracılığıyla döviz gelirlerimizi artırmak. Türkiye’nin sunu şanlı kaynağı odur. Üretim gücüne dayalı büyümenin yarattığı avantajı buradan dış ticaret yoluyla bürümek. İkincisi de turizm gelirleri. Bursa bunların ikisinin de olduğu yerdir.”

– “Aralıkta de emekçilerimizi koruyacak kapsamlı benzeri düzenleme yapacağız”

Türkiye’nin ati sene elan zinde benzeri zeminde, henüz kontrollü benzeri şekilde, ekonomik istihsal faktörlerini henüz ongun yönetebilecek benzeri aşamaya geçeceğini vurgulayan Bilim Adamı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onun üzere buradaki yeryüzü yetişkin sorunumuz da işsizliği hafifletmek, istihdam görüntülemek ama emekçilerimizi da çalışanlarımızı bile enflasyonun ve bugünkü konuşu şartların olumsuzlukları karşısında yüklenmek. Enflasyonun içtimai hayat üzerindeki tahribatını engellemek. Bu bahis yani bu fariza bize ilgili. Bizim Bakanlığımıza ilgilendiren. Emekçilerimizi koruyacak politikaları esasen itibaren izliyoruz. Türk tarihinin yakın dönemine, 60 yılına baktığımız ant hep minimal ücretin vergi dışı bırakılması söylenirdi. Ayrıca bizim öğrenciliğimizde dahi bizim haddinden fazla slogan adına söylediğimiz bire bir husustu. Minimal ücret vergi, en azından hep ücretlerin asgari ecir düzeyindeki gelirleri rüşvet dışında kalsın. Bunu gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yılın böylelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu kararlı tavırla Türkiye’nin enflasyona cebin çalışanlarını korumasında tarihi tıpkısı aşama atıldı.”

Bilimci, çalışanları enflasyona cebin müzaheret etmek üzere asgari ücretin benzeri sene önceye göre yüzdelik 94 oranında artırıldığını anımsatarak, “Bu bizim çalışanlara alın sözümüz. Önümüzdeki bölüm içerisinde da evet önümüzdeki 5 aylık dönüş içerisinde meydana mevrut yeni aşamalarda dahi ücretlerimizi koruyacağımızı ilan ettik. Bu bizim milletimize alın sözümüz, emekçilerime cebin Türk devletinin sosyal devlet kimliğiyle verdiği tıpkı sözdür. Bunu de hiç kimsenin tereddüdü olmasın uygulayacağız. Aralıkta birlikte baştan hep bu şartları dikkate alarak emekçilerimizi koruyacak kapsamlı aynı düzenleme yapacağız. Takkadak sigortalı işçilerimizi değil, bilcümle emekçileri, kamu çalışanlarımızı bile esirgeyici şümullü düzenlemeler yaptık.” ifadesini kullandı.

– “Sevgili nakız gücü artan bire bir mevki”

Türkiye’nin demokrasisinin gücüne güvendiğini aktaran Bilimci, şunları kaydetti:

“Türkiye demokratikleştikçe toplumun sorunlarına karşılık ita kabiliyeti artıyor. Türkiye büyüdükçe toplumun ekonomik sorunlarına karşı nakız imkanını arttıran tıpkısı ülke haline geliyor. Türkiye süresince yaşadığımız bölgenin demokratik ülkesidir, büyüyen ülkesidir. Sanayileşmiş olan ülkesidir. Mecmu ihracatının içerisinde endüstri ürünlerinin payının seçkin geçen ahit arttığı tıpkısı ülkedir. Dolayısıyla milletimiz müsterih olsun. Türkiye’nin ekonomideki büyümesine bağlı olarak sorun hal gücü artıyor. Hoppadak ekonomiyle ait değil, açık oturum anlamda birlikte arsıulusal ilişkiler anlamında bile Türkiye’nin sorun çözme gücünün dünyaya elbet yansıdığını hepimiz görüyoruz.”

Bilim Adamı, Türkiye’nin tahıl krizinin çözülmesinde mefret aynı azamet üstlendiğini belirterek, “Türkiye vasıtasıyla bu sürecin yönetilmesi yöntem üstü aynı konudur. Türkiye’nin gücünü gösterir. Türkiye’nin ihtişam başkanının dahi bu sorunu çözmesinin, kimseyi erinçsiz etmemesi geçişsiz. Muhalefet partilerimizin de burada Türkiye’nin gücünü alkışlamaları gerektiğini düşünüyorum. Nedeniyle ülkü hal gücü artan benzeri talih. Hem arsıulusal ilişkilerde hem bölgesel sorunlar karşısında hem de ekonomide. Bu Türkiye’nin bölgede demokrasisine, tarihine, kültürüne ve birikimine sınırlı bire bir olaydır.” diye konuştu.

Ziyarette, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Lüle Taşı, AK Fırka İl Başkanı Davut Gürkan, milletvekilleri ve partililer düzlük aldı.

Share: