Araçla çarparak eşini öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapishane

Kalaba’nun Korgan ilçesinde ayrılmak isteyen eşini aracıyla çarparak öldüren maznun, ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezasına çarptırıldı.

Korgan’birlikte 12 Son Teşrin 2021’de minibüsle çarptığı eşi Selime Pişkin’in (41) ölümüne, kızı Havva Berrak Cerbezeli’in (21) yaralanmasına neden olan İbrahim Cerbezeli’in (48) yargılandığı davanın önceki duruşması, Fatsa Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, vakfedilmiş maznun Cerbezeli (48), maktulün annesi Fatma ve babası Bahri Alem ile avukatlar katıldı. Davaya, Ev ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Kalaba Barosu Avrat Hakları ve Çocuk Hakları Komisyonu bile karışan oldu.

Sanık, savunmasında, boşanma aşamasında olduğu eşiyle ayrı yaşadıklarını belirterek, olay gününden aynı kamer ilk annesini kaybettiğini, bu nedenle o zaman alkollü olduğunu kanıt etti.

Oğlunu okuldan alarak aracıyla hareket ettiğini, kavşaktan döndüğü tam direksiyon hakimiyetini kaybettiğini, oğlunun bağırması üstüne birine çarptığını anladığını öne süren Cerbezeli, “Araçtan indim. Eşime ve kızıma çarptığımı görünce kendimi kaybettim. Kesinlikle öldürmek üzere kastım yoktu. Eşimi ve kızımı ölümle tehdit etmedim. Beraatimi istiyorum. Tanık ifadelerini asla akseptans etmiyorum. Araçtan indikten bilahare eşime asla saldırmadım, yıldırma etmedim.” dedi.

Mahkeme heyetince, karşı 2020 yılında eşine yönelik yıldırma ve darptan yağlık açılan dosya olduğunun ve 8 defa uzaklaştırma kararı alındığının hatırlatılması, zılgıt içeren patırtılı kaydının çözümünün okunması üzerine maznun Girgin, gözdağı ve hakaret suçlamalarını kabul etmedi.

Tanık namına dinlenen maktulün annesi Fatma ve babası Bahri Simge, sanıktan şikayetçi olduklarını dile getirdi.

Mahkeme heyeti, maznun avukatının, dosyanın Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi talebini, delillerin tam olduğu gerekçesiyle reddetti.

Duruşmaya sunulan 30 dakika aranın peşi sıra murafaa heyeti, sanık İbrahim Pişkin’e, eşini “düşünülerek cani” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapushane, kızı Havva Ziya Cerbezeli’i “bilerek öldürmeye teşebbüs” suçundan ise 14 sene hapis cezası verdi.

Şikâyetçi avukatı Hayrullah Cünlü, dava sonrası AA muhabirine, adaletin bu noktada görünme ettiğini söyledi.

Kargaşa Barosu Eş Hakları ve Bala Hakları Komisyonu hesabına avukat Ayça Odabaş ise “Tığ buradan zaman sadık ve domuzuna benzeri değişmeyen alarak ayrıldık. Burada mahkemenin verdiği değişmeyen, ağırlaştırılmış müebbet mahpushane kendisine ve temas takdiri indirim yapılmaksızın verilen bire bir karardır. Bu aşamada netice hukuka akla yatkın olmuştur.” diyerek konuştu.

Share: