Aracılara sinirlenip Ä°stanbul’a 2 gün boyunca ürün göndermeyi durdurdular

Ürettikleri mahsulün aracılar sebebi ile İstanbul pazarında 10 katı fiyata satılmasına reaksiyon gösteren Eskişehirli benzeri gurup çiftçi, 2 gün boyunca ürün gönderimini durdurduklarını açıkladılar.

Eskişehir’de maydanoz üreticiliği eden aynı grup çiftçi, aracıların uyguladığı yüksek komisyona ayaklanma etti. Tarladan yaklaşık 50 kuruşa çıdem 1 sargı maydanozun Ä°stanbul’birlikte 5 liraya satılmasından rahatsız olan çiftçi, ürün vermeyi bıraktı. Ä°stanbul’a ürün götüren aracılara 2 gün süreyle ürün vermeme kararını düzlük üreticilerden bazıları tarladaki maydanozu biçkasıt hayvanlara ağızotu yaptı. Aracıların fiyatta iyileştirmeye gitmemesi durumunda eylemlerine devam ederek ürün vermeyeceklerini tamlayan üreticiler, gerekirse maydanoz ekimini bırakacaklarını söylediler.

“Komisyoncuların taşın altına ellerini koymalarını ve vicdanlı debi etmelerini istiyoruz”

Ä°stanbul’a revan ürünün kendilerine para kazandırmadığını tamlayan çiftçi Hasan Ören, haklarını alamadıklarını söyledi. Masrafların artmasına rağmen ürünleri değerince satamadıklarını dile getiren Ören, “Buradaki çiftçinin sıkıntısı, girdi maliyetlerinin yükselmesine rağmen Ä°stanbul Sebze Hali’nde ürünlerin değerinde satılmaması. Evet dahi satılıp birlikte bunun bizlere yansımaması. Masarif karşısında çiftçi bu sene eridi gitti, karşılığını alamadık. Arkadaşlarla, tarım odasıyla toplandık ve 2 gün servet göndermeme kararı aldık. Ayrıca biz iadesiz sandık kullanıyoruz mecburen. Ankara Sebze Hali’nde bu kasaların komisyoncular yarı bedelini fatura altında bize iade ediyorlar. Yani paramızın yarısını bize iade ediyorlar. Ä°stanbul’bile ise böyle benzeri aplikasyon yok. Bu sebeple ve fiyatların elan iyileştirilmesini istediğimiz içmağara bu kararı aldık. Buradaki çiftçiler; komisyoncuların taşın altına ellerini koymaları ve vicdanlı akıntı etmelerini arzu ediyor. Malın hakkını vermeleri gerekiyor. Biz da 40 kuruşa satılan ürün marketlerde yeryüzü kötüsü 5 teklik, gerisi 6-7 lira. Bu Türkiye’nin sancısı hemen burasının değel. Masarif 3 katına çıkıyor fakat servet değerini bulamıyor” dedi.

“Bu şartlarda mal göndermeyi düşünmüyorum”

Tarladan yaklaşık 50 kuruşa çızaman maydanozun Ä°stanbul’bile 5 liraya satıldığını ve bu durumun adaletsiz olduğunu tamlayan üretici Nögörüngü Sağaltıcı, mahsulünü yere vurduğunu söyledi. Traktörle biçmurat hayvanlara yemleme adına ayırdığı maydanozlarını şartlar düzelmediği takdirde Ä°stanbul’a göndermeyeceğkayınbirader belirten Sağaltıcı, “Mülk yapmadığından dolayı malı yere vurdum. Çok perişanız. Hangi mazot parası ne bile canlılık parası verebiliyoruz. Artık malları yere vurup kurtulacağız. Önümüzdeki yıl evet azaltacağız evet birlikte bırakacağız. Ben banko bu şartlarda göndermeyi düşünmüyorum. Masrafı biz koyuyoruz, işçiliği biz koyuyoruz bugün ayrımsız işçinin yevmiyesi 200 TL. Tığ bu işin içinden nasıl çıkacağız? Değişmeyen aldık, artık yere vuralım abat edelim. Nasıl olsa mülk kazanmıyoruz” diye niteleyerek konuştuh.

“Marketteki fiyatlar düşmüyor, üretim alanındaki malın fiyatı düşüyor”

Marketlerde satıulan ürünlerin fiyatını komisyoncuların belirlemesinin üreticiye uymazlık verdiğkayınbirader belirten Tepebaşı Kültür Odası Başkanı Süleyman Buluşzaman, fiyatların tarlada düşüp markette düşmemesine tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

“Eskişehir’bile mevsim başladığında kasası 50 liralık olan maydanozun, ilerleyici dönemde malın artmasıyla maliyet yükselmesine rağmen fiyatı düştü. Yanlış olan ise marketteki fiyatın düşmeyip üstelik üretim alanındaki malın fiyatının düşmesi. Üreticinin sunu büyük mağduriyeti burada oluşuyor. Fiyatların ve maliyetlerin artmasına rağmen Ä°stanbul Hali’nde olsun büyükşehir hallerinde olsun bizim bildirme büyük sıkıntımız taban fiyatının galiba olmayıp komisyoncular tarafından nasıp edilen fiyatlar. Burada arkadaşların haklı adına düzenlemek istedikleri malı göndermemek. Bu elan karlı oluyor. Gönderdiği espas sürekli zarar yazacak.”

Share: