Antalya, Burdur ve Isparta’da Kurban Bayramı’nda faaliyet tüketimi geriledi

– Kurban Bayramı’nın kutlandığı 8-12 Orak Ayı’da Antalya, Burdur ve Isparta’bile hayatiyet tüketiminin güzeşte yılın ayrımsız dönemine göre yüzdelik 5,6 gerilediği bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamada, 2021’de 5 günlük tatilde bölgedeki elektrik tüketimi 190 bin 478 MWh iken, bu yıl bayram tatilinde bahis konusu rakamın 179 bin 848 MWh olduğu vurgulandı.

Kurban Bayramı’nın kutlandığı 8-12 Orak Ayı’daki 5 günlük tatilde bildirme faziletkâr tüketimin, 38 bin 304 MWh ile kortej hazırlıklarının yapıldığı arife günü yaşandığı anlatım edildi.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Akdeniz Neşelilik Tevzi Anonim Şirketi (AEDAŞ) Umumi Müdürü İlkay Baydar, tüketicileri enerjisiz tutmak için hezel döneminde yatırım ve hizmet kaynaklı düzenlenen kesintileri bozma ettiklerini hatırlattı.

Domestik ve ecnebi turistin deste gösterdiği Alanya, Manavgat, Muratpaşa, Cebel, Tümsekli, Grup ilçelerinde ışıklandırma ve kapasite artışı kapsamındaki yatırımları alay öncesinde tamamladıklarına dikkati calip Baydar, “Uzun tatil boyunca istihlak değişiklikleri, denge durumları, kesintiye hastalık olabilecek hareketlerin enstantane takibini yaparken ekiplerimiz arıza ortaya çıkmadan duruma engelleme edebildi.” ifadelerini kullandı.

Olası kesintilerin önüne boşamak, yaşanabilecek sorunlara çabuk müdahale icat etmek için kadro sayısını yüzde 20 artırdıklarını bildiren Baydar, şunları kaydetti:

“Kurban Bayramı ile 15 Orak Ayı Demokratlık ve Milli Bağlanak Günü’nün arka arkaya gelmesinden belde 8-17 Orak Ayı resmi tatil ilan edildi ve bu süreçte Antalya’dahi turizmde hayatiyet oldu. Bu dinlence döneminde hizmet verdiğimiz üç ilde hep neşelilik tüketimi 381 bin 516 MWh seviyesinde gerçekleşti. Bu cirim sabık yılın bire bir günlerinde tatil olmaması nedeniyle 404 bin 874 MWh düzeyindeydi. Kurban Bayramı döneminde havanın serin olması üstelik elektrik tüketimini düşürdü.”

Share: