Ankete göre toplu sözleşmeden % 73,6 oranında memnuniyetsizlik var

Memurların şişko sözleşmeden büyük ayrımsız beklenti içerisinde olduklarını memurlar.net sitesinde kayran kayran anketten anlıyoruz. Bu ankete göre; Toplu sözleşmede varıulan mutabakat hakkında oldukça ilginç bire bir sonuç çıkmıştır. Sorulan 3 soruya verilen cevaptan peki memnunum diyenlerin oranı % 13,3, kısmen memnunum diyenlerin oranının % 13 ve hayır memnun değayrıntı diyenlerin oranı ise %73,6 üzere yüksek ayrımsız misil çıkması oldukça manidardır.

Bu kadar büyük tıpkısı memnuniyetsizliğin arkasında şişko sözleşmenin kısa sürede sonuçlanmasının etkisi görülüyor. Acep direnilseydi elan büyük benzeri sonuç alınabilir miydi? Doğrusu ülke şartları dikkate alındığında toplu sözleşmede alınacak nasıl tıpkısı sonucun memurları istiğna edeceğkayınbirader bilemiyoruz. İşçilerle varıulan şişko sözleşme dikkate alındığında ortaya çıiçki sonuç henüz bol görülebilecektir.

Dün dolgun sözleşme neticesinde elde edilen kazanımlarından bahsetmiştik. Konuya kaldığımız yerden bugün birlikte bitmeme ediyoruz.

Söz mesailerinde iyileştirme yapıldı

Nöbet ücretini düzenleyen metne göre; 657 sayılı Kanun’un melfuf 33’üncü maddesi uyarınca ödenen nöbet ücretleri dini meze günleri için %20 artırımlı, ayrıca yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 ivedi sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler içmağara ödenen nöbet ücretleri dahi %50 artırımlı ödenecektir.

Öğrenciye yardım devam edecek

Burs düzlük veya devletçe okutulan çocuklar içmağara ev yardımı ödeneği verilecek. 657 sayılı Kanun’a göre burs alan yahut devletçe okutulan çocuklar için çocuk yardımı ödemesi yapılamamaktadır. Bu ve aynı konularla ilişkin zaruri kanuncu düzenleme yapılmadığı içmağara herhangi bir toplu sözleşme döneminde yıpranmamış benzeri türe getirilmiş kadar bire bir algı oluşmaktadır. Bu konunun 657 sayılı Kanun’un 206’ncı maddesinde düzlük düzlük kısıtın kaldırılması yönünde tıpkı düzenleme yapılarak bu konunun ayrımsız henüz gündeme getirilmemesi gerekmektedir.

Araç kullanan postacılara ödenen ilave 20 TL, 50 TL’ye çıkarıldı

Ahmet Ünlü’nün yazısının devamını idrak etmek için tıklayınız.

Share: