Ankara-Kayseri arası 2 saate düşecek

Ankara-Kayseri arası ulaşım süresini 7 saatten 2 saate düşürecek, Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı’nın temeli bugün atılacak.

142 kilometre uzunluğundaki hattın ana atma törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğzaman ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılması bekleniyor.

Yozgat’ın Yerköy ilçesindeki Yerköy YHT Garı ile Kayseri arasında yapılacak Yerköy-Kayseri yüksek standartlı demir yolu, tamamlandığında Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demir Hat ile bütünleşmiş olacak.

Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak hattın devreye girmesiyle bulunan konvansiyonel çipo aracılığıyla 7 saat olan Ankara-Kayseri ulaşım süresi 2 saate inecek.

2003-2020 döneminde yılda averaj 134 kilometre doğmak üzere toplanmış 2 bin 149 kilometre demir yolu yapıldı. Bakanlık tarafından başlatılan demir yolu seferberliğiyle 91 bin 194 kilometre konvansiyonel esas dalan, 1213 kilometre hızlı şimendifer hattı olmak üzere hep 12 bin 803 kilometre olan mevcut demir yolu ağına ek yerine 357 kilometre konvansiyonel anne biçim, 3 bin 515 kilometre hızlı şimendifer hattı çalışmaları bitmeme ediyor, 6 bin 682 kilometre hatta ise etüt-proje çalışmaları yapılıyor.

Share: