Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arasındaki YHT hizmeti okunabilen olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: Projemiz tamamlandığında efdal aceleci trenlerle Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arasındaki demir hat seyahati, kıvrak, çabuk ve konforlu tıpkı şekilde yaklaşık 2 saat 15 zaman olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Osmaneli-Bursa-Bandırma-Balıkesir Acul Şimendifer Hattı Projesi tamamlandığında efdal hızlı trenlerle Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul demir hat seyahatinin, kesintisiz, çabuk ve konforlu aynı şekilde yaklaşık 2 saat 15 dakika olacağını bildirdi.

Osmaneli-Bursa-Bandırma-Balıkesir Çabuk Katar Hattı T04 Tüneli Işık Rüyet Töreni, Bilecik’in Osmaneli ilçesindeki şantiyede gerçekleştirildi.

Nazır Karaismailoğlu, törende yaptığı konuşmada, 15 Temmuz 2016’üstelik milli iradeye kasteden, darbe fora etmek talip hainler olduğunu fakat milletin yalçın duruşu sebebiyle tıpkısı kamet yazıldığını söyledi.

Çarpış girişiminde şehit olan vatandaşları rahmetle andığını belirten Karaismailoğlu, “15 Temmuz’üstelik tanklara, uçaklara saha okuyan, namert mermilere göğsünü gerip yiğitlik mertebesine erişen kardeşlerimizi da utanmak ve hürmetle anıyoruz. İradesine ve geleceğine ehil çıkan, devletinin, milletinin beraberinde kendisine hainlere sorumluluk eğmeyen, yarınlarımızın özgürlüğünü koruma görevlisi ederken bizlerle birlikte duran bu ermiş halkımız hizmetin, yatırımın sunu iyisini, geleceğin sunma aydınlığını hak etmektedir. Tığ birlikte külfet alanımız olan ulaşım ve bildirişim hizmetlerinde canla başla çalışmaktayız. Milletimize bildirme iyisiyle çalışmak üzere sakır sakır demiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, son 20 yılda 1 trilyon 600 bilyon liranın üzerinde iblağ ve altyapı yatırımı yaptıklarını dile getirdi.

Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, Filyos Limanı, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Şimal Marmara otoyolları, Zor Hükümdar Güzel, Osmangazi ve 1915 Çanakkale köprüleri kadar dev eriştirme projelerini başarıyla tamamlayıp hizmete açtıklarını hatırlatan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Ülkemizin doğusunu batısını, kuzeyini güneyini ayırt etmeksizin, bütünsel kalkınmayı önceliklendiren, her bir vatandaşımıza yarar sunacak, yarınlarımızı güvence altına algı yatırım anlayışını hayata geçirdik. 100 yıllık kalkınma ihtiyacımızı 20 yıla sığdırmayı başardık. Büyüklük genelindeki bölünmüş misil uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden alıp, 28 bin 664 kilometreye çıkardık. 1440 kilometre acul tren hattı yaptık, bütün demir yolu ağını 13 bin 50 kilometreye çıkardık. 2003 yılından itibaren ulaşım modları arasında istikrarlı tıpkısı dağılım keşfetmek için demir yollarımızı yıpranmamış aynı tatlılıkla ele aldık. Devlet genelinde, 400 kilometrelik Ankara-Sivas, 313 kilometrelik Sazak-Adana-Osmaniye-Gaziantep, 508 kilometrelik Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-İzmir, 142 kilometrelik Ankara-Yerköy-Kayseri, 229 kilometrelik Halkalı-Kapıkule, 200 kilometrelik Aksaray-Niğde-Mersin Ağacı ve 201 kilometrelik Bursa-Yenişehir-Osmaneli-Balıkesir hızlı tren hatlarının imal çalışmalarına bitmeme ediyoruz.”

– “24 bilyon lira aceleci katar projemiz 201 kilometre uzunluğunda”

Karaismailoğlu, 20 yılda Cumhuriyet tarihinin sunma büyük kalkınma öyküsünü gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Güney Marmara’nın cesim demir hat projesi olan Osmaneli-Yenişehir-Bursa-Balıkesir Aceleci Tren Projesi’nin yapımına çabucak bitmeme ettiklerini söyleyen Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“24 milyar liralık acul şimendifer projemiz 201 kilometre uzunluğunda. 56 kilometrelik Bursa-Yenişehir bölümünde fiziksel ilerlememiz yüzde 84’e ulaşırken, altyapı çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. 95 kilometrelik Balıkesir-Bursa bölümüyle birlikte 50 kilometrelik Yenişehir-Osmaneli bölümünde ise proje çalışmalarını tamamladık. Bursa-Yenişehir-Osmaneli bölümünün üstyapı ve elektromekanik işleri ile Yenişehir-Osmaneli kesiminin enfrastrüktür işleri aceleci bir şekilde ilerlemekte. Projemiz tamamlandığında faziletli çabuk trenlerle Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arasındaki demir hat seyahati, kıvrak, acul ve konforlu bire bir şekilde kısaca 2 saat 15 dakika olacak. Balıkesir-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Hattı üzerinde 7 istasyon ve gar bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 16,5 kilometre olan 13 tünel, hep 8 kilometrelik olan 11 kaçış tüneli, 1 kilometrelik olan 5 haris-kapa tüneli, toplanmış uzunluğu 4 kilometre olan 28 demir hat köprüsü, gine toplanmış uzunluğu 4 kilometre olan 4 köprü yol ve mecmu uzunluğu 1,5 kilometre olan 66 altgeçit ile 155 şerh imalatı yapılacaktır.”

Karaismailoğlu, acul katar hattının Gürsu, Yenişehir güzergahını izleme ederek Osmaneli mevkisinde yapılacak üçlü eşkal ile Ankara-İstanbul çabuk katar hattına bağlanacağını belirtti.

Hızlı trenin Bursa’nın batısında vadi düzlük Bursa Uygulayım Bilimi Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB), Karacabey ve Kuş Cenneti istasyonlarından birlikte geçeceğini anlatan Karaismalioğlu, şunları kaydetti:

“12 Şubat’ta Mudanya Bulvarı’ndaki çabuk tren hattımızın viyadüğünde bire bir araya gelmiş, o ant çalışmalarına eskimemiş başlanan tünellerimizle çalışkan bağlantı kurmuştuk. Azimle, kararlılıkla akıntı edince, çalışmalarımızın meyvelerini almak de nasip oluyor. O tünellerden biri olan kısaca 500 metre uzunluğundaki T04 tünelimizde bugün ışığı göreceğiz. Mecmu uzunluğu 14 kilometre olan tünellerimizin, 5 maaş müddet zarfında 3,2 kilometresini tamamlamış olduk. T04 Tünelimizin kazı çalışmalarında 612 bin metreküplük yer hareketi gerçekleştirdik, 140 bin metre dayanak noktası iyileştirmesini tamamladık. Özge tünellerimizdeki çalışmalarımızı birlikte kısa zaman içinde arka arkaya tamamlayacağız. Altyapıya müteveccih çalışmalarımız sürerken, üstyapıyla ilişik hazırlıklarımızı üstelik sürdürüyoruz. Çalışmalarımızı cevvaliyet kesmeden 7/24 sürdürerek, 2,5 yıl zarfında bitireceğiz. Yıllık 30 milyon sâri ve 59 milyon titrem denge taşıyabilecek olan aceleci katar projemiz, imal sırasında ve işletmeye alındığında bölgemiz ve ülkemiz içinrefah, istihdam, iktisadi kalkınma sağlanacak.”

KAPAT X

Bakan Karaismalioğlu, Bursa’daki Mesai-Hızlı Katar Gar-Bursa Şehir Hastanesi yer altı treni hattı inşaatında gelinen noktayla ilgilendiren birlikte vukuf verdi.

Kâin durumda işletmede olan Emek-Arabayatağı yer altı treni hattının, uzatma çalışmasıyla Mudanya Bulvarı’nı katederek Aceleci Şimendifer Garı ve nihayetinde Bursa Kent Hastanesine ulaşacağını dile getiren Karaismailoğlu, “Iş-Acul Tren Gar-Şehir Hastanesi metro hattımız 4 istasyonlu ve mecmu uzunluğu 6 kilometredir. Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Şimendifer Hattı ile yer altı treni hattının entegre edilmesiyle, Bursa’nın acul katar ulaşımına güzelce bir almaşık sunmuş olacağız. Projemizde, hafriyat çalışmasında yüzdelik 19, beton dökümünde yüzdelik 21 ve fore kazık imalatında yüzde 30 seviyelerine geldik.” dedi.

(Sürecek)

Share: