Almanya Başbakanı Scholz’un eşinin çöpe attığı bilinmeyen belgeleri komşuları buldu

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un eşi Britta Ernst’in çöpe attığı muamma G7 Zirvesi belgeleri, çiftin komşuları yoluyla çöpte bulundu.

Spiegel dergisinin haberine göre, Brandenburg Eyaleti Yetişek Bakanı Britta Ernst, Scholz’un işleriyle alakalı bazen karalama ve kağıtları çöpe attı.

Atılanlar ortada, “özel-sadece resmi kullanım üzere” kendisine sınıflandırılan ve G7 ülkelerinin liderleri ile eşlerinin özellikleriyle ait belgeler de vadi alıyordu.

Ernst’in çöpe attığı vesaik, komşuları tarafından bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, derlediği bu belgeleri “hususi-sadece resmi tasarruf üzere” olarak sınıflandırdığı amacıyla Ernst’in bunları gereği kadar imha etmeden çöpe atma hakkı bulunmuyor.

Gizli belgelerin katı kurallara tabiatıyla tutulduğu Almanya’da, “resmi kullanım içindir” kaşesi bulunan belgelerin, içerikleri ayırt edilmeyecek ve kurtarılamayacak şekilde imha edilmesi gerekiyor.

KUL, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin liderleri, 26-28 Haziran tarihlerinde Almanya’nın sülale sahipliğinde Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda planlı G7 Zirvesi kapsamında bire bir araya gelmişti.

Share: