Alanya’da 164 metrekarelik Herakles mozaiği bulundu

Syedra Antika Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer:- “Bu mitolojik sahnenin işlendiği böyle benzeri mozaiği henüz önce görmedik. Parçalar halinde mitolojik sahnelerin meydan aldığı mozaikler var ancak buradaki mozaikte Herakles’in tüm işlerini (12 görev) görüyoruz”- “Figürlerin adam boyutlarında yapılması de onu kuru adına karşımıza çıkıyor. Bu anlamda birlikte benzersiz bir mozaikle karşı karşıyayız. Mozaikteki mitolojik sahnelerin bol şekilde masun olması ise esere antrparantez önem katıyor”

– Antalya’nın Alanya ilçesindeki Syedra Antik Kenti’nde yapılan hafriyat çalışmalarında, mitolojik yiğit Herakles’in (Herkül) 12 görevinin betimlendiği tahminî 164 metrekare ayak tabanı mozaiğinin bulunduğu bildirildi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Gökçe Yazın Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen ve Syedra Antika Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer, AA muhabirine, tarihi alanda 2019’dan beri sürdürdükleri çalışmalarda kazı bilimsel anlamda çokça mebzul verilere ulaştıklarını söyledi.

Üç almanak sürede sanatsal anlamda haddinden fazla hususi bir eserle karşılaştıklarını tamlayan Ergürer, şöyle devam etti:

“2019 yılında önceki tespitini yaptığımız mozaiğimizi o periyot için ağız ağıza ortaya çıkarmanın sağlıksız olduğunu düşündük. Muktezi hazırlıkların arkası sıra başladığımız çalışmalarla ‘Herakles’ mevzulu mozaiğimizi 2020 yılı sonlarına akla yatkın umum anlamıyla ortaya çıkardık. ‘Herakles’in 12 işi’ olarak adlandırılan mozaiklerdeki mitolojik sahnelerin gür şekilde korunduğunu gördük.”

Ergürer, korunması ve ileride yapılacak teferruatlı çalışmalarda henüz gür sonuçlar alınabilmesi üzere mozaiğin üzerinin ağız ağıza toprakla kapatıldığını aktardı.

Vacip himaye önlemlerinin alınmasının arkası sıra mozaiğin bulunduğunu kamuoyuyla paylaşmayı akıllıca gördüklerini dile getiren Ergürer, söz konusu mozaik ve alandaki ayrıksı eserlerin çevrim yüzüne çıkarılması üzere çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

– Balaban Roma hamamında bulundu

Antika kentteki balaban Roma hamamında ortaya çıkarılan tarihi eserin tıpkı örneğinin bulunmadığına dikkati çekici Ergürer, şunları kaydetti:

“Bu mitolojik sahnenin işlendiği böyle bire bir mozaiği elan ilk görmedik. Parçalar halinde mitolojik sahnelerin kayran aldığı mozaikler var fakat buradaki mozaikte Herakles’in cemi işlerini (12 görev) görüyoruz. Figürlerin eş boyutlarında yapılması birlikte onu kuru kendisine karşımıza çıkıyor. Bu anlamda bile benzersiz benzeri mozaikle alın karşıyayız. Mozaikteki mitolojik sahnelerin iyi şekilde masun olması ise esere ayrıca önem katıyor.”

Doç. Dr. Ertuğ Ergürer, milattan sonraları 2. yüzyılda yapıldığı değerlendirilen ve genişliği 7,9, uzunluğu 21,91 metre olan aya mozaiğinin kısaca 164 metrekarelik tıpkısı alana yayıldığını bildirdi.

– Herkül’ün 12 görevi

“Herakles’in 12 işi”nin antik dönemde çok ferah aşina bir nice vazo, yapıt ve lahitler üzerinde işlenen mitolojik bahis olduğunu dile getiren Ergürer, şu bilgileri verdi:

“Palikarya mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde ise Herkül kendisine bildik mitolojik kahramana 12 çok edisyon görev veriliyor. Bu görevleri yerine getirmesi isteniyor. İlk görevi tığ ve mızrağın girmediği tıpkısı deriye ehil ‘Nemean Arslanı’nı öldürmesi isteniyor. Burada onu boğarak öldürüyor. Ondan ahir figürlerde değişik mitolojik ıra ve figürlerle ilgilendiren savaş sahneleniyor. en üst sahnede ise Hesperidler’in elmasını aldığı ve dinlendiği aynı tayf var. Ara Sıra sahneler antika dönemde nakız reşit, bazı sahneler ise berenarı ongun masun durumda.”

Ergürer, Syedra’birlikte çalışmaların artık başında olduklarına bel ederek, mozaiklerin olduğu dönemlerde kentin nüfusunun 5-6 bin civarında olabileceğini kaydetti.

Share: