Ä°landa, hem alakasız bölümler hem dahi makul aynı adayı tarif fail vesaik var

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim görevlisi ilanlarını gözden geçirmeli.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından 22.10.2020 tarihli Resmi Gazete’de çok sayıbirlikte öğretim elemanı kadro ilanı yayımlanmıştır.

“Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına Ä°lişamaç Asıllar ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” kapsamında söz konusu grup ilanlarını değerlendirdiğimizde; bazı öğretim görevlisi ilanlarında “alakasız bölümlere“, bazılarında ise belli başlı adayı tanım fail “katılım belgesi/sertifikalara” vadi verildiği görülmektedir.

Söz konusu kadroları sırasıyla incelediğimizde;

1-Elektronik Beyin Programcılığı Programı:

“Elektronik Beyin Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Aritmetik Mühendisliği veya Hesap lisans mezunu olup bu alanların birinde tezli yüksek lisansını tamamlamış koyulmak. Üniversite onaylı Sayısal Dönüşüm yahut Üniversite onaylı Sayısal Dönüşüm ve Kullanılmamış Teknolojiler Katılım Belgesi veya sertifikasına sahip olmak.”

Ä°lgili programa dört farklı alana imkan verilerek geniş tıpkı katılıma şans tanınsa üstelik, adayların başvurularının katılım belgesi/sertifikayla sınırlandırmak doğru değildir. Bayağı katılım belgesi bugün bire bir uzaktan eğitim marifetiyle kolaylıkla alınabilecek ayrımsız belgedir. Bu belgenin olmaması adaylar içmağara tıpkı elenme sebebi olmamalı, olanlar için ise bir üstün yetenek göstergesi sayılmamalıdır. Dolayısıyla üniversitenin katılım belgesi şartını kaldırması akıllıca olacaktır.

2-Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri Programı

“Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Öğretmenliği Bölümü, Güzel Sanatlar yahut Eğitim Fakültelerinin Foto Bölümü’nden lisans mezunu olup amme kurumlarında bildirme bir iki 2 (iki) yıl grafiker namına görev yapmış koyulmak ve ayrıca belgelemek kaydıyla saç yapım ve makyaj tasarımcısı kendisine çalışmış gelmek. (Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanı olduğundan ALES’ten muafiyet uygulanacaktır.)

Bu izlence, Yükseköğretim Yerleşmiş tarafından ALES’ten muaf yerine belirlenmiştir. Ä°lgili programlara başvuracak adayların muaf olabilmesi içmağara söz konusu alanda genişlik birkaç 2 (iki) yıl tecrübeli olması YÖK’ün kararıdır. Ä°landa ise ilgilendiren kişinin grafiker yerine tecrübeli olması şüst koşulmuştur. Haliyle “Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri” alanında tecrübesi olmayan birinin ALES’ten affedilmiş olması mümkün değildir. Ä°landa güncelleme yaparak ALES şartı bildirme bir iki 70 olarak aranmalıdır.

3-Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri Programı

“Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Öğretmenliği Bölümü, Eczacılık Fakültesi yahut Fakültelerin İşletme Bölümü’nden lisans mezunu olup tamlanan alanların birinde tezli yüksek lisansını yapmış girmek. Alanı ile ilgilendiren bildirme beş altı 3 (üç) yıllık iş deneyimine sahip olmak ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Kadın Saç Tasarımı yahut Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Saç Kesimi ağırşak itmam belgelerinden birine iyesi olmak. (Yükseköğretim Yerleşmiş tarafından belirlenen uzmanlık alanı olduğundan ALES’ten bağışıklık uygulanacaktır.)

Yukarıdaki analog ilanda olduğu gibi, bu programa başvuracak adayların ALES’ten muaf olabilmeleri için “Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri” alanında yeryüzü bir iki 2 yıl tecrübesi olmalıdır. Ä°lana bakıldığında, Eczacılık, İşletme gibi farklı alanlara vadi verilmiş ve bu kişilerin alanı ile ilişkin genişlik bir iki 3 yıl iş deneyimi olması istenilmiştir. Burada tecrübenin ilişkin uzmanlık alanı yerine güvence altına alınması gerekir.

4-İş Sağlığı ve Güvenliği Programı

“Mühendislik Fakültelerinin her bölümünden yahut Hususiyet Fakültesi lisans mezunu olup bu alanların birinde veya İş Sağlığı ve Güvenliği veya Fiziki Coğrafya alanında tezli yüksek lisans yapmış başlamak. A sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği belgesine sahip olmak”

KAPAT X

İş sağlığı ve güvenliği ülkemizde halen yekpare ehemmiyeti kavranamamakla alay malay, bu konudaki planlanan yasalı düzenlemeler ise sürekli ertelenmektedir. Üniversiteler ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde mezunlar vererek, sektöre âdem kaynağı noktasında katkı vermekle birlikte aynı takım kişilerinde önünü açtöz meyilli aynı alana dönüşmüştür.

Ä°lana bakıldığında, Mühendislik, Ülfet, İş Sağlığı ve Güvenliği ile Fiziksel Coğrafya alanlarına düz verilmiştir. Diğçeri üç alanın programla uyumu noktasında kavramsal tıpkı bağ kurulabilirken, Coğrafyanın ast dalı olan “Fiziki Coğrafya“ya da göz kırpılması “makul bire bir adayı” kısmen işaret etmektedir.

Bu açıklamalar çerçevesinde, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından söz konusu kadroların baştan değerlendirilmesi lazım ilişik üniversite gerekse adayların mağdur olmaması açısından önem sunu etmektedir.

Share: