Akkuyu NGS’nin dördüncü ağır ünitesi amacıyla reaktör tazyik kabının tabanı üretildi

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Ağırbaşlı Santrali’nin (NGS) dördüncü alçak ünitesi üzere reaktör tazyik kabının tabanının üretildiği bildirildi.

Akkuyu Çekirdeksel AŞ’den yapılan açıklamada, santralin takım üretim çalışmalarının sürdüğü ifade edildi.

Rusya Mehabet Atom Enerjisi Kurumunun makine yapım bölümü Atomenergomash bünyesindeki AEM-Technology AŞ’nin Volgodonsk’taki şubesi Atommash’ta dördüncü vahim ünitesi için reaktör basınç kabının tabanının üretildiği tamlanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Reaktör tazyik kabı tabanı iki aşamalı namına gerçekleştirildi. Öncelikle boru şeklindeki dövme demir Atommash’ın ısı ve presleme alanında açıldı. İkinci aşamada tabana eşkal verildi. 64 ton ağırlığında ve 300 milimetre kalınlığındaki yemeni idmansız parça, üç kademeli adına 6 saat boyunca 1020 derece ısıya tabi tutuldu. Ardından tablo bire bir vinç yardımıyla print makinesine gönderildi. Reaktör basınç kabının tabanı, gücü 10 bin ton olan baskı makinesinde yapılan işlemle oluşturuldu. nitelikli güvenlik ekipmanı olma özelliği haiz reaktör, içine atom çekirdeği ve çöz kısımların yerleştirildiği eliptik tıpkı tabana eş amudi silindirsel aynı gövdeden oluşuyor. Reaktörün tepesi, kurulu mekanizmalar, kontroller, reaktör koruması ve reaktör içi kontrol için sensör kablolarının çıkışını sağlayıcı branşman borularını barındıran bire bir kapakla çekicilik geçirmez şekilde kapatılıyor.”

Share: