Ä°kim üniversite mütemmim kadın, hayvancılıktaki başarısıyla hemcinslerine örnek oldu

Yüksekova’de iki üniversiteden mezun olan, üçüncüsünde birlikte eğitime bitmeme eden 27 yaşındaki Çokluk Taşar, atıfet desteğiyle başladığı hayvancılıktaki başarısıyla diğer kadınlara örnek oldu.

Kamışlı köyünde yaşbariz Taşar, 2017’dahi Bingöl Üniversitesi Sosyoloji ile Küçük Asya Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Içtimai Hizmetler bölümlerini bitirdikten bilahare Yüksekova Kadın Derneğinde toplum bilimci olarak işe başladı.

Topluluk üyeleriyle birlikte kadın ve çocuklara yönelik içtimai bastırık projelerinde vadi düzlük genç girişimci, hem üretim düzenlemek hem üstelik kadınları girişimciliğe teşvik demek amacıyla hayvancılık yapmaya karar verdi.

Ä°kim yıl önce Ä°l Özel Ä°daresinin başlattığı “Hayvancılığı Geliştirme Projesi”ne başvurarak 20 küçükbaş efsanevi desteği alan Taşar, bu sayede ailesinin de geçyapıt kaynağı olan hayvancılığa başladı.

Aynı zamanda eğitimini sürdürmek içmağara geçgenişlik yıl engin eğitim veren Ä°stanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümüne yerleşgenişlik Taşar, özenle baktığı hayvanların sayısını 45’e çıkardı.

Azmi ve girişimci yönüyle iş yapmak ya dahi işkayınbirader geliştirmek talip hemcinslerine üstelik örnek olan Taşar, köydeki 10 kadının aynı projeden bilistifade hayvancılığa başlamasına öncülük etti.

Dağlıca bölgesindeki Cevizli Yaylası’nda otlatılan hayvanları sağdakika, yünlerini kırkan Taşar, yayladan döndükten sonraları üstelik evde ders çalışter uzaktan eğitim gördüğü bölümün sınavlarına hazırlanıyor.

– “Kadınlar için tıpkısı cesaret, imge oldu”

Taşar, AA muhabirine, dernek ve Demeter Tarımsal Kalkınma Kadın Kooperatifi bünyesinde çalışmalara katıldıktan bilahare hayvancılığa yöneldiğini söyledi.

Kooperatif bünyesinde atıfet desteğiyle aldığı 20 koyunun sayısını 45’e yükselttiğini anlatan Taşar, şöyle konuştuh:

“Yoğun bir hayatım var. Hem kooperatif işleriyle hem de hayvanlarla ilgileniyorum. Buradaki amacım hayvancılığın sadece erkeklerin işi olmadığını göstermekti. Bu destekten bilahare köydeki 10 kadın elan yardım desteğinden yararlandı. Bu iş onlar içmağara bir atılganlık, düş oldu. Kadınlarla birlikte köye 20 kilometre mesafedeki Cevizli Yaylasına gelerek koyunları sağıyoruz, yünlerini kırkıyoruz. Elimizden geldiğteferruatlı erkeklere birlikte yardımcı oluyoruz.”

Elde ettikleri sütten yaptıkları peynir, tereyağı ve yoğurdu kooperatif bünyesinde satışa sunduklarını anlatan Taşar, “Babam projeye başvurduğheves bilmiyordu. Sabah işe gidecekken bana arabasını satıp kucak alacağını söyledi. Ben da projeden söz edip beklemesini istedim. Akşvulva muhtemelen olan sonuçlarda benim üstelik ismim çıkmıştı. Babam o sevinçle geldi, arabasını birlikte satmadı.” dedi.

Taşar’ın yengesi olan 4 çocuk annesi Nergiz Taşar ise “Ben dahi Deniz’nın destek almasından bilahare bu işe girmeye değişmeyen verdim. 20 efsanevi aldım. Benimle gelişigüzel 10 kişi bu destekten faydalandı. Yaylaya gelip hayvanlarımızı sağıyoruz. Sütten peynir, tereyağı yapıyoruz. Arta artan sütü de satıyoruz. Hemcinslerimin bu tür işlere yönelmesini isterim. Üretime katkı sağlamış oluyoruz. Bu işi isteyerek yaptığım içmağara bana pres gelmiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: