Akilane Tümen Umumi Başkan Yardımcısı Orkun: Eroin Köprüsü’nün Yıkılmasının Sorumluları Için Rastgele İşlem Yapılmamış

Akıllıca Öğür Umumi Komutan Yardımcısı Cezmi Orkun, Elazığ’ın Maden ilçesinde 2019 yılında yıkılan tarihi Eroin Köprüsü’yle ilgili, sorumluların belirlenmesi ve muktezi işlemlerin yapılması amacıyla Karayolları Genel Müdürlüğü’ne başvurduğunu açıkladı. Orkun, “Beyaz Zehir’de 30 Teşrinievvel 2019 yılında yıkılan tarihi ve tescilli Beyaz Zehir Köprüsü’nün sorumluları için seçkin muamelat yapılmamıştır” dedi.

Cezmi Orkun, bugün yaptığı yazılmış açıklamada, tarihi Maden Köprüsü’nün, bölgedeki sorumsuz ve denetimsiz madencilik faaliyetleri nedeniyle yıkıldığını öne sürdü. Orkun, açıklamasında şunları kaydetti:

“TAŞ KÖPRÜ KONUSUNDA YASAL VE HUKUKİ BİR İŞLEM YAPILMAMIŞ”

“Beyaz Zehir’de 30 Ekim 2019 yılında yıkılan tarihi ve tescilli Beyaz Zehir Köprüsü’nün sorumluları üzere herhangi bir muamele yapılmamıştır. Orada halen çalışmakta olan firmanın (Yıldızlar SSS Holding) bu heyelana etken olduğu belgelenmesine rağmen Karayolları Umumi Müdürlüğü tahsis ve sorumluluğunda kâin bu tarihi taş köprünün kaderine tecezzi edilmiş olduğu, bu tarihi eserin yıkımına etken olan bu firma ve ilgililer hakkında görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma amaçlı düzenlenen bir sormaca olup olmadığı, mevcut bire bir sormaca bulunmayan ise bu konuda yapılan ya bile yapılması planlanan yasal işler olup olmadığı ve bu konuda oluşan amme zararının takibinin yapılıp yapılmayacağı hususları üzerine mukteza bilgilerin tarafıma bildirilmesi yönünde talebim oldu. Karayolları Umumi Müdürlüğü, bilgilendirilme talebime değer, öz tahsis ve sorumluluğunda bulunan bu tarihi taş güreşçi köprüsü üstüne kanuncu ve hukuki tıpkısı prosedür yapılmadığını anlatım etmiştir. Bunun konusunda yıpranmamış tıpkı dilekçe ile bu konularla ait yasal tıpkı işlemin yapılıp yapılmayacağını, civar insanı, zahmetli genel müdür ve siyasi tıpkısı nefis kendisine, tarihi Maden Köprüsü hakkında bahse bahis hususları yargıya taşıyacaklarına inandığımı, kaymakamlık üzerinde oynanan oyunlara okazyon vermemelerini ve ilçenin tarihi yapılarından olan bu eserin Beyaz Zehir ilçemize kazandırılması ile oluşan zararların tazmini üstüne yapılacak işlemlerin tarafıma bildirilmesini gene rica ettim. Ayrıca, halen çalışmakta olan firmanın bu heyelana amil olduğu belgelenmesine, ikinci köprünün kullanılmaz ayla gelerek görüntü kirliliği oluşturmasına ve benzeri üçüncü köprünün devletin bütçesinden karşılanmasına karşın sorumlular ve ilgililer hakkında bire bir işlem yapılmamasını manalı bulduğumu belirttim.

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AFAD’A, AFAD DE VALİLİĞE YÖNLENDİRDİ

Karayolları, dilekçeme cevaben, tarihi Eroin Köprüsü hakkındaki kanuni muhatabın Afet ve Acil Boyut Yönetimi Başkanlığı olduğunu belirtti. Sonraki süreçte yaptığım tamlık bu yazışmaları ilaveten AFAD’a yıpranmamış tıpkısı arzuhâl yazdım. AFAD marifetiyle mevrut karşılık, ‘İlgi dilekçede tamlanan konunun, valiliğinizce (İl Facia ve Ivedi Kapsam Müdürlüğü) değerlendirilerek dilekçe sahibine vukuf verilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini talep ederim’ şeklinde oldu.”

“TARİHİMİZE SAHİP ÇIKMAK ADINA VALİLİĞİMİZİN BU KONUDA TAVİZSİZ YAKLAŞIMINI BEKLİYORUZ”

Maden Köprüsü’nün tarihi benzeri derece olduğunu hatırlatan Cezmi Orkun, bu konunun takipçisi olacağını ve valiliğin bu konuda ödünsüz bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini belirtti. Orkun, “Ayrımsız Elazığlı yerine; ilimize, ilimizin tarihi değerlerine ehil çıkmak hesabına çalışmalarımı bitmeme ettireceğim. Tarihimize erbap çıkmak yerine valiliğimizin bu konuda ivazsız yaklaşımını bekliyor, ilgililerin daha çok ‘tavşan birçok, tazı tut’ oyununa akıbet vermelerini diliyorum. ‘Geçmişine cemaat çıkmayanın geleceği olmaz’ sözüne atfen, bu vurdumduymazlık karşısında sessiz kalmadım, kalmayacağım. Yasali rastgele nev haklarımız saklı çalışmamak kaydı ile konunun takipçisi olacak ve sonucu kamu hemşerilerimle paylaşacağım” dedi.

Share: