Akademik personel, malulen zahmetli cins mi?

SORU: 1978 doğumluyum, önceki SSK girişişaret 1998 yılında 1 aylık prim ödemesi var. 2006-2007 yıllarında 13 kamer gene SSK primim var. 7 yıldır da öğretim görevlisi olarak çalışıistimara. Halihazırda doktora yapıdeğerlendirme. Öğretim Görevlisinin malulen emeklilik hakkı var mıdır? Var ise ne kadar çalışmış olması gerekiyor? Yaklaşık tekaüt ikramiyesi ve mütekait aylığı ne kadar evet? Cevabınız için şimdiden teşekkür boy bos, bol çalışmalar dilerim.

CEVAP: Memurların malulen emeklilikte grup ve görev ünvanı ayrımı bulunmamaktadır. Tüm hizmet sınıflarında görev yapanların malulen tekaütlük hakları vardır. Içtimai Güvenlik Kanunlarında bakım sınıfına göre malullük aylığı şeklinde aynı ayrım yapılmamıştır.

Malulen emeklilik şartlarını taşıyan rastgele vazifeli malulen emekli olmak, Kurumları tarafından bile malulen emeklilik işlemlerinin yapılması müstelzim bir husustur.

2008 yılı Teşrinievvel ayından sonradan öğretim görevlisi yerine memurluğa başladığınızı belirtmişsiniz. Bu durumda sizin hakkınızda 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Umumi Sağlık Sigortası Kanunu içeriğindeki malullük kurallarının uygulanması gerekir.

5510 sayılı Kanunun malul aylığı içmağara kuralları Konu 25 , 26 ve 27 hükümleri içeriğinde belirlenmiştir.

1- Sağlık Yerleşmiş raporunun içeriğinde çalışma gücünüzün sunu beş altı % 60 ını yahut vazifenizi yapamayacak şekilde meslekte iktisap gücünüzü kaybetmeniz gerekir. Bu ebat SGK Sağlık Yerleşmiş tarafından tespit edilir. Bu tayin sonucunda malulen tekaütlük işlem süreci başlar.

2-Bu tespit olursa malul aylığı bağlanması için dahi ayrıca sunma az 10 yıldan beri sigortalı olmanız ve bu süre içerisinde 5 yıl bakım bulunması yeterlidir. Bu şartları taşıdığınız görülmektedir.

3- Sökel aylığı 5510 SK/27. Konu hükümleri gereği primler üzerinden adisyon edilir. Bu nedenle kesme aynı nicelik verilmesi mümkün imkânsız.

4- Mütekait ikramiyesi 2008 öncesi memurlarla aynı olur. Bu hesabı http://www.memurlar.net/hesaplama/mütekait-maas/ adresimizdeki maaş robotuna, rütbe/kademe unvan bakım yılı gibi bilgileri yazarak yapabilirsiniz.

5- İşleme başlama düşüncesi hasıl olduğunda Kurumunuz aracılığı ile SGK’ evet müracaat yapılabilir.

Share: