Akademik kadrolara başvurularda incelikler

Üniversitelerin öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvurularda ne vesaik isteniyor ? Özen edilmesi müstelzim incelikler nedir ?

Bildiğiniz kabilinden, Üniversitelerin öğretim üyesi harici öğretim elemanı kadroları (Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Lektör, Eksper, Eğitim-Öğretim Planlamacısı) merkezi aynı cümle olan ve Yükseköğretim Oturmuş Başkanlığı web sayfasında saha kayran “AKADEMÄ°K EKIP Ä°LANLARI” menüsünde tüm kamuoyuna duyurulmaktadır.

Yukarıbile görsel olarak gösterilen görüntülük üzerinden üniversitelerin akademik personel ilanlarını biricik tek inceleyebileceğiniz gibi ayrıca taharri seçeneklerinden “Üniversite Birimine Göre, Bulunak/Başvuru Şartına Göre, Özel Şartlara Göre ve Ä°ulan Belgelerine Göre” arama yapabilirsiniz.

ÜNİVERSİTELERE NASIL BAŞVURURUM ?

Yukarıbirlikte belirtilen Akademik Takim Ä°lanları menüsünde üniversiteler ihtiyaç duyduğu alanlarda öğretim elemanı almak içmağara zar verdiklerinde mutlaka amma mutlaka şu bilgilere yer atfetmek zorundadırlar :

1-İulan edilen kadronun çıktığı birim, bölüm ve anabilim dalı,

2-Kadro Unvanı,

3-Kadro Sayısı,

4-Ekip Derecesi,

5-İlanın Yayım Tarihi,

6-Ön Değerlendirme Tarihi,

7-Sonuç Başvuru Tarihi,

8-Yazılı ve/yahut Sözlü Giriş Sınavı Tarihi,

9-Sonuç Açıklama Tarihi,

10- İlan Edilen Kadroda Aranan Özel Şartlar,

11- İlan Edilen Kadroda Aranan ALES Puanı,

KAPAT X

12-Ä°lan Edilen Kadroda Aranan Yabancı Çevirici Puanı

13- Başvuruş Tipi (Şahsen, Elektronik, Öğün)

Yukarıbirlikte sıraladığımız bilgileri inceledikten sonraları ilanda yer düz “ALES ve Yabancı Vasıta” şartı haricinde, “ÖZEL ŞARTLAR” başlığı altında düzlük düzlük kriterleri kesin sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlara göre üniversiteler başvurunuzu değerlendirdikten bilahare karar vereceğinden, şartları titizlikte inceleyip ona göre başvuruş yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Ä°landa düz kayran özel şartlar ile ALES ve Yabancı Çevirici şartlarını sağladığınız grup bulunması halinde başvurabilmek için bazı belgeleri ilgili üniversiteye şahsen yahut yol yolu ile göndermeniz gerekmektedir. Bazı üniversiteler başvuruları elektronik ortamda alabilmektedir. Bu de tekrar ilişik zar metninde üniversiteler tarafından belirtilmektedir.

Diğasker taraftan, başvuruda mergup belgeler ise ilan metninin alt tarafında üniversiteler tarafından gösterilmektedir. Aşağıdaki görselde örnek namına benzeri üniversitenin başvuruda istediği belgeler sıralanmıştır.

Burada adayların özen etmesi gereken üniversitelere kem yahut hatalı vesika göndermemek ve onaylı adına ilişkin zar metninde belirtilen transkript tipi belgeleri bile aynı amme kurumunda veya noterde “BIRINCIL GÄ°BÄ°DÄ°R-ASLININ AYNISIDIR” şeklinde onaylatarak başvuru yapılmasıdır. Kâtibiadil masrafları çok aşkın olduğundan bulunduğunuz şehirdeki seçkin kamu kurumundan aslını yanınızda götürdüğünüzde takdirde doküman onaylatmak konusunda bindi isteyebilirsiniz.

Ayrıca, geçtiğimiz yıl YÖK tarafından alıyemek kararla e-Azamet kapısı üzerinden alınan karekodlu mezun belgesi ve öğrenci belgeleriyle öğretim elemanı kadrolarına başvuruş yapılabileceği, ön değerlendirme ve değerlendirme aşamasında bu belgelerin kullanılabileceği, fakat atanmaya adalet kazanılması halinde öğrenime ilişmaksat belgelerin aslı veya onaylı suretinin istenilmesi gerektiği rapor edilmiştir.

Bu doğrultuda, üniversitelerin akademik takim ilanlarına başvurularda mezun belgesi ve öğrenci belgelerini e-büyüklük üzerinden emeksiz alınabildiğinden müracaatlarda kâtibiadil ve aslı gibidir kırtasiyeciliğinden kurtulabilirsiniz.

Ä°lan edilen kadro içmağara istenilen belgeleri tamamladıktan bilahare belgeyi isterseniz şahsen götürüp üniversiteye tasdik edebilirsiniz veya ilişik üniversitenin başvuru adresine defa eliyle birlikte ulaştırabilirsiniz. Burada adaylara tavsiyemiz belgenizi özel kargoyla izleme edebileceğiniz şekilde göndermek sizin yararınıza olacaktır.

Başvuru belgelerinizi car metninde vadi düz başvuru adresine kargoladıktan sonra yine ilan metninde düzlük alan ön değerlendirme tarihinde başvurduğunuz üniversitenin kurumsal web sayfasında ön değerlendirme sonuçlarının car edilmesini strateji etmelisiniz. Eğer ki başvurunuz akla yatkın görülür ve ön değerlendirmede yapıulan fakül sıralamasında sınava girecek adaylara ilişmaksat listeye girerseniz yazılı sınava çağırma edilmeye adalet kazandınız demektir.

Üniversiteler öğretim üyesi harici öğretim elemanı ilanlarında kimseye yazılı bildirim yapmaz ve tüm sınav takibi ait üniversitenin web sayfasından takip edilmelidir.

Özellikle ilk kez öğretim elemanı kadrolarına başvuran adayların çok yüksek ALES ve vesile puanları dahi olsa acemilikle tıpkısı fotoğraf bile kusurlu gönderse üniversiteler tarafından elenebilmektedir. Yılın sonlarına doğru ilanlar gittikçe arttığından öğretim üyesi adaylarının bu konuda dikkatini çatlatmak istedik !

Bilginiz olsun…

Ağır Hakikat KAPLAN

Share: