Akademik ilanlarda düzlük mezunlarına talih verilmedi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin öğretim yardımcısı ve asistan kadrolarında ilgili düzlük mezunlarına baht verilmeli!

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi yoluyla 9 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete’üstelik ayrımlı akademik birimlerin ihtiyaçlarını diremek için öğretim yardımcısı ve asistan kadrosu ilanı yayımlanmıştır.

Takipçilerimizden mevrut kavrayışsız bildirimlere göre ara sıra kadrolarla ilgilendiren eleştirilerimizi ve önerilerimizi sırasıyla yapalım:

-Bili Literatür Fakültesi Ruhsal Bölümü Hisse Senedi Psikolojisi Anabilim Dalı Asistan kadrosuna başvuracak adaylarda, “Kösemenlik ve Psikolojik Müşavirlik bölümü lisans mezunu kalkışmak. Rehberlik ve Psikolojik Müşavirlik alanında tezli efdal lisans yapıyor tevessül etmek.” şartı aranmıştır.

Kılavuzluk ve Ruh Bilimsel Danışmanlık Bölümü ile Ruhsal Bölümleri seçme hangi kadar birbirlerini besleyen iki mümasil çağ olsa de çok değişik hizmet alanlarının bulunması, antrparantez Ruhsal Bölümünün akademik kadrosunu incelediğimizde 6 şahsiyet asistan kadrosundan çabucak 2’sinin Ruh Bilimi alanından olmasına karşın halen düzlük mezunlarına başvuru şansı verilmemesi nazik aynı talihsizliktir.

Bu nedenle, akademik rekabeti yükseltmek ve bölümde alandan öğretim üyesi sayısını arttırabilmek üzere Psikoloji mezunlarına da ilanda saha verilmesini tavsiye mektubu ediyoruz.

-Gölpazarı Meslek Yüksekokulu Toplumsal Hizmetler Programında iki öğretim görevlisi kadrosu car edilmiş. Birisinde, “Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü lisans mezunu gelmek. Içtimai Bilgiler Eğitimi alanında tezli efdal lisans yapmış almak. Lisans mezuniyetinden sonra sunma bir iki (2) yıl gelişim tecrübesine iyesi olmak.”, diğerinde ise “Kılavuzluk ve Ruhsal Danışmanlık bölümü lisans mezunu girmek. Kösemenlik ve Ruh Bilimsel Danışmanlık alanında tezli yüksek lisans yapmış girmek. Lisans mezuniyetinden sonradan alanında yer beş altı (5) yıl iş tecrübesine sahip olmak.” özel şartları aranmıştır.

Herhangi Bir iki kadro ilanında bile Içtimai Hizmet alanında yetişek görmüş kişilere kayran verilmediği gibi ilişik programın akademik kadrosunu incelediğimizde birisi Sosyal Bilgiler Eğitimi, birisi dahi Sosyoloji alanında iki tedrisat elemanının fariza yaptığını görüyoruz. Eğer bu alımlar gerçekleşirse programda dört akademisyen olmasına rağmen Sosyal Hizmetler alanında lisans ve lisansüstü terbiye görmüş bir can bulunmayacaktır.

Söğüt Meslek Yüksekokulu Otel, Aşçı ve İkram Hizmetleri Aşçılık programına alınacak Öğretim Yardımcısı kadrosunda, “Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme yahut Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümlerinin birinden lisans mezunu girmek. Geleneksel Türk Mutfağı Eğitimi ve Pastacılık Eğitimi sertifikalarına sahip olmak. Lisans mezuniyetinden sonraları yiyecek-meşrubat ikramı ve denetimi alanında en az (5) sene gelişim tecrübesine iyesi olmak” şartı aranmaktadır.

Elan esbak yazılarımızda dahi sıklıkla dile getirdiğimiz amacıyla Aşçılık kadar ALES muafiyeti olan programa başvuracak adayların tecrübesinin doğrudan mezkûr alanda (Aşçılık) olması gerektiğini, aksi hâlde ilgililerin ALES muafiyetinden yararlanmasının mümkün bulunmadığını ifade etmiştik. Kısaca, başvuracak adayların ALES muafiyetinden yararlanabilmesi üzere araç-işletme ikramı ve denetimi alanında değil bir fiil aşçı adına tecrübesi bulunması gerekmektedir. Antrparantez Aşçılık alanında tecrübe istenmemesi alınacak kişinin car şartındaki İşletme yahut Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik mezunu olacağına müteveccih kuşkularımızı arttırmaktadır.

Rektörlük Türki Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda “Modern Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü lisans mezunu görünmek. Türk Dili ve Edebiyatı alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak. Yabancılara Türki Öğretimi Sertifikasına iyesi olmak. Faziletli Lisans sonrası Yabancılara Türkçe Öğretimi üzerine yer beş altı (5) yıl ders verme tecrübesine iyesi olmak.” şartı aranmıştır.

Arsıulusal öğrencilere Türkçe şalter dersi vermek üzere istihdam edilen öğretim görevlisi kadrolarında genellikle Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı gibi lisans programlarına müracaat şansı verilmektedir. Bu ilanda ise lisans mezuniyeti namına takkadak Çağcıl Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümüne, faziletkâr lisans olarak ise Türk Dili ve Edebiyatı alanına başvuru şansı verilmiştir. Bu genişlik haliyle mukannen namzet/ları tarif etmek vasıtasıyla rekabeti engellemektedir.

Share: