Akademik bilirkişi olmanın şartları nelerdir?

Üniversitelerde pekâlâ uzman olunur?

ÜNİVERSİTELERDE UZMAN OLMAK

2547 basit Yükseköğretim Kanununun 33/b maddesinde “UZMANLAR“, öğretimle bilavasıta veya bilvasıta yerine ilişik olan, hususi bilgi yahut uzmanlığa ihtiyaç gösteren bir işle laboratuvarlarda, kitaplıklarda, atölyelerde ve farklı aplikasyon alanlarında görevlendirilen talim yardımcıları namına tanımlanmıştır.

Ehlivukuf kadrosu Bakanlıklarda ve özge kamu kurumlarında fariza yapılan kariyer uzmanlıkları ile karıştırılmamalıdır. Üniversitelerde uzmanlar akademik takım içerisinde düzlük almakta olup, hususi vukuf ve uzmanlığa gerekseme mahsus alanlarda vazifelendirilmek üzere istihdam edilirler. Üniversiteler yeryüzü çok aşağıdaki alanlarda uzman kadrosu car etmektedirler :

1-Laboratuvarlar (Gıda, Biyoloji, Hikmet, Kimya vb. alanlarda ehlivukuf alınmaktadır.)

2-Tıp Fakülteleri

3-Vukuf İşlem Dairesi Başkanlıkları (Yazılımcı ihtiyacını durdurmak üzere Elektronik Beyin Mühendisliği, BÖTE mezunu kişiler uzman yerine alınmaktadır.)

4-Basın Yapıt Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü (Rektörlüğün matbuat eser biriminde çalıştırılmak üzere, Halkla İlişkiler, Gazetecilik mezunu eşhas ehlihibre yerine alınmaktadır.)

5-Uluslarararası İlişkiler ve Erasmus Birimleri (Aut ilişkilerle ilişkin konularda genellikle yabancı dili gani düzeyde olan İngilizce Öğretmeni, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu eşhas eksper olarak alınmaktadır.)

6-Katalog (Katalog ve Tevsik Dairesi Başkanlığına bağlı yerine “Hikmet ve Belge Yönetimi” mezunu kişiler bilirkişi namına alınmaktadır.)

7-Proje Koordinatörlükleri (Rektörlüğe sınırlanmış proje birimlerinde proje alanında tecrübeli şahıslar eksper yerine alınmaktadır.)

8-Uygulama ve Araştırı Merkezleri (Akıbet zamanlarda bir nice üniversitede kurulan aplikasyon ve araştırma merkezlerinde değişik lisans mezunları ehlihibre olarak alınmaktadır.)

AKADEMİK EHIL OLMAK İÇİN ASGARİ ŞARTLAR NELERDİR ?

-ALES’ten arz birkaç 70 benek sahibi tevessül etmek,

-Ecnebi Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavından (YDS) en birkaç 50 benek veya Değerlendirme, Seçme ve Okus Pokus Merkezince eşdeğerliği kabul edilen benzeri sınavdan bu benek muadili tıpkısı benek sahibi tutmak.(Çığır Yüksekokullarında zar edilen Uzman kadrolarında yabancı anahtar şartı yoktur)

KAPAT X

-Belgelendirmek kaydıyla ilanda matlup alanda yeryüzü az 2 sene tecrübeli tevessül etmek

AKADEMİK BILIRKIŞI KADROLARINA NASIL BAŞVURURUM ?

Yukarıda de belirttiğimiz kabilinden eksiksiz üniversiteler ehlihibre kadrolarını ihtiyaçlarına bakarak değişik tarihlerde ilan edebilirler. Mecmu ehlivukuf alımları Yükseköğretim Yerleşmiş Başkanlığının web sayfasından kayran düz Akademik Grup İlanları menüsünde ve sayfamızda zar edilmektedir.

Burada üniversitelerin zar ettikleri uzman kadrolarını inceleyerek “İlanda Aranan Hususi Koşullar” kısmında belirtilen kriterleri sağlamanız halinde, başvurunuzu ilan metninde belirtilen adreslere matlup belgelerle alay malay yapabilirsiniz.

BAŞVURDUKTAN SONRA DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIR ?

Müracaat yapıldıktan bilahare üniversiteler tarafından belgeleriniz ilanda aranan şartları taşıyıp taşımadığınıza müteveccih taharri edilir. Şayet ki başvurunuz akla yatkın görülürse, yargıcılar kurulu tarafından dolay kıymetlendirme listesine dahil edilirsiniz. bahis konusu talimatname gereği, yöre yorum ALES puanının %60’ı ve yabancı açacak puanının %40’ı alınarak belirlenir.

(Meslek Yüksekokullarında ALES puanının %70’i ve lisans intaç notunun %30’u alınarak belirlenir)

ALES ve Ecnebi Açkı puanınıza bakarak belirlenen yöre istimara sonucuna göre önce ona girerseniz (şayet kim ilan edilen takım sayısı 1’se 10 dirilik çağırılır) kayıtlı sınava davet edilirsiniz.

Civar değerlendirme sonuçları üniversitenin kurumsal web sayfasında ilan edilir. Sınava girecek adaylarda antrparantez bire bir kayıtlı tebligat yapılmaz. Kurumların yaptığı duyurular bildirim niteliğindedir.

Akademik uzman alımlarında yavuklu buluşma yoktur. Jüri sizi antre sınavında yazılmış namına sorulan sorulara verdiğiniz cevaba göre değerlendirecektir.

yazılı sonucu değerlendirme ise aşağıdaki şekilde yapılmaktadır :

ALES (%30) + Lisans Mezuniyet Notu (%30]Methal Sınavı Notu (%30) + Ecnebi Miftah Puanı (%10)

ALES (%35) + Lisans Mezuniyet Notu (%30]Methal Sınavı Notu (%35) (Meslek Yüksekokullarındaki Kıymetlendirme)

Yukarıda tamlanan oranlara göre yapılacak hesaplamalar sonucunda eğer kim en faziletkâr puana sahip aday sizseniz bilirkişi namına ilişik kadroya atanmaya adalet kazanırsınız.

ATANDIKTAN SONRADAN ZAT HAKLARI VE AYLIK HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE ?

Eksper maaşları akıbet dönemde yapılan iyileştirmeler sonucunda cesim seviyede artmıştır. Bilirkişi maaşları ülkemizde geliştirme ödeneğinden dolayı toprak bölge farklılıklar göstermekle birlikte ortalama 4000-5000 TL aralığında değişmektedir.

UZMANLIK HEDEFLEYENLERE TAVSİYELER

Yukarıda açıkladığımız kabil “Akademik Bilirkişi” kadroları üzere mutlaka sağlanması müstelzim 3 şarta (ALES 70, Şalter 50 ve 2 yıl asgari repertuvar) arttırma adına üniversiteler marifetiyle ilanlara şartlar eklenebilmektedir.

Alelumum üniversiteler genişlik çok hususi şartı “Bilirkişi” kadrolarında yazabilmektedir. Bunun nedeni, mukannen bir alanda ehlihibre ihtiyacı olduğu amacıyla bu doğaldır. Bu çerçevede, üniversiteler genellikle eksper kadrolarında serfitika ve özel birikim kabil koşullar istemektedirler.

Bu doğrultuda uzmanlık kadrosuna başvurmayı düşünen kişilerin;

1- Özel Sektör deneyimi elde ederken sigortalı namına çalışmaları,

2- Çığır açısından yetişkin şehadetname kurslarına her an doküman alınması,

3- Erdemli Lisans minimum 2 almanak deneyim yerine sayıldığı üzere hususi sektörde harıldamak istemeyenlerin faziletli lisans yapmaları,

Bu kadrolara başvurularında kendilerine zahmetsiz sağlayacaktır.

Çetince Mevsuk KAPLAN

Share: