Akademik alımlarda yazılı sınava katılım içmağara adaylara akıllıca süre tanınmalı!

Üniversiteler araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi kadroları için yaptıkları yazılı sınavlarda adayların COVİD-19 sürecinde ulaşım zorluklarını de gözeterek akilane süre tanımalı!

Bilindiği üzere, öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarına başvuruş içmağara genel ve özel şartlarla birlikte diğçeri bütün hususlar, 09 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav Ä°le Giriş Sınavlarına Ä°lişmaksat Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te düzenlenmiştir.

Üniversiteler öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarını yönetmelikte tamlanan umumi ve özel şartlara arttırma olarak belirledikleri niteliklerle birlikte, başvuru tarihi, ön değerlendirme sonuç car tarihi ve giriş sınavı tarihlerini üstelik Resmi Gazete’de zar etmektedir.

Ä°lanlara yapıulan başvurular sonrası mezkür Yönetmeliğmağara 10 uncu maddesinde düzlük düz kurallara akla yatkın namına, zar edilen grup sayısının 10 katı büyüklüğünde aday giriş sınavına çağrılmaktadır. Adaylar, seçme hangi kadar üniversitenin yazılı sınav tarihini elan önceden biliyor olsa da puan sıralamasını bilemediklerinden dolayı giriş sınavı için tıpkı ulaşım planlaması yapmaları mümkün değildir.

Diğasker taraftan, pandemi koşullarının getirdiği kısıtlamalar ve giderek karantinaya duhul durumu olduğu da düşünüldüğünde, bugünlerde yapılacak her planlamanın tıpkı köşesinde COVÄ°D-19 süreci göz önüne alınmaktadır.

Ayrımsız takım yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ön değerlendirme sonuçlarına baktığımızda, yazılı sınavlar için çok kısa süreler belirlediği (1-2 gün sonrasına), bu durumun özellikle sınavın yapılacağı üniversiteye çok ırak illerden ati adaylar içmağara büyük benzeri sorun oluşturduğu, alanında sınırlı sayıda grup zar edilen adaylar içmağara bu durumun mağduriyete dönüştüğü görülmektedir.

Bu bağlamda, “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav Ä°le Giriş Sınavlarına Ä°lişhedef Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te değme ne büyüklüğünde düzenlenmemiş olsa dahi yükseköğretim kurumlarının ön değerlendirme sonuç car tarihi ile giriş sınavı tarihleri arasında adayların bu dönemin getirdiği koşulları de göz önüne alarak makul süre tanımaları hususunda hassasiyet göstermeleri büyük önem sunma etmektedir.

Share: