AK Parti Ekip Başkanvekili Tunç, Danıştayın İstanbul Sözleşmesi kararını değerlendirdi

DOĞRU Öğür Ekip Başkanvekili Yılmaz Bronz, Danıştayın İstanbul Sözleşmesi kararına ilgili, “Durumunda tıpkı karardır ve türel dayanaktan yoksun olan tartışmaları sona erdirdi.” dedi.

Bronz, yaptığı kayıtlı açıklamayla Danıştay 10. Dairesinin, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine dair Cumhur Reisi Kararı’nın iptali istemini reddetmesini değerlendirdi.

Temel ve mevzuata bakarak, milletlerarası antlaşmayı onay-fek yetkisinin Cumhurbaşkanına ilişkin olduğuna belen eden Bronz, “Onaylanması TBMM tarafından akla yatkın bulunmasına sınırlanmış olan antlaşmalarda ise TBMM uygun bulma kanunu çıkarır. Bu kanun layıkıyla da Cumhur Reisi arsıulusal anlaşmayı onaylar ve Cumhurbaşkanın Kararı yerine Resmi Gazete’birlikte yayımlanarak yürürlüğe girer.” bilgisini verdi.

Arsıulusal anlaşmanın fesih yetkisinin bile Cumhurbaşkanına ilişkin olduğuna dikkati calip Bronz, şunları kaydetti:

“Nakız durumunda onaylanması akıllıca bulunacak uluslararası inikat ortadan kalktığı üzere TBMM’nin akla yatkın bulma kanunu konusuz kalıyor. Bu durumda TBMM’nin yapacağı benzeri muamele bulunmuyor. Meclisin işlemi ‘onaylanmasını akıllıca bulma’ işlemi. Feshin akıllıca bulunması kabil bire bir zorunluluk hangi Anayasamızda hangi dahi ilişkin mevzuatımızda var. Bu nedenle Danıştay kararı durumunda aynı karar ve türel dayanaktan yoksun olan tartışmaları sona erdirdi.”

Share: