Afiyet personeli defa çıkışı İSG eğitimine katılmazsa ukubet alır mı?

Yataklı Otama Kurumları İşletme Yönetmeliğinde vadi düz hüküm mucibince, akşam nöbeti tutanlara devrisi günü görev verilmemektedir. Bu nedenle, personel, sefer çıkışına balya gelen mecburi olarak alması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine katılmazsa, hiçbir şekilde ceza almaması gerekir

balya mevrut zorunlu namına alması müstelzim İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine katılmazsa, hiç

30.6.2012 gündüz 6331 dar İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu‘na göre; İşveren, çalışanların aksiyon sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar, mesleki eğitim bilimi alma zorunluluğu kâin çetin ve haddinden fazla ağırbaşlı sınıfta düzlük düz işlerde, yapacağı işle ilişik mesleksel yetişek aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz, verilecek eğitimin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz, eğitimlerde güzeşte süre faaliyet süresinden sayılır. Yetişek sürelerinin haftalık faaliyet süresinin üzerinde olması halinde, bu süreler çok sürelerle iş veya fazla mücahede adına değerlendirilir.

Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Asıllar Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe bakarak; Çok kısık sınıfta kayran düz işyerlerinde yılda sunma bir iki bir defa, Aheste sınıfta yer kayran işyerlerinde iki yılda arz bir iki hele, Az tehlikeli sınıfta vadi kayran işyerlerinde üç yılda sunma bir iki hele eğitim verilir.

Yataklı Vagon Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği 41.maddesi (e) bendince; Akşam nöbeti tutanlara devrisi günü fariza verilmez.

DEĞERLENDİRME

Bu hükümler doğrultusunda; 24 saat kıvrak etkin Esenlik Personeli, sefer çıkışına balya gelen mecburi yerine alması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine katılmazsa, tek şekilde ceza almaması gerekir, işveren bu durumdaki personellerin eğitimini makul aynı günde tekrarlamalıdır.

Kere izinlerinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verilmesi durumunda ise kanunda yer kayran “Eğitim sürelerinin haftalık say süresinin üzerinde olması halinde, bu süreler fazla sürelerle himmet yahut aşkın mücahede yerine değerlendirilir.” hükmü layıkıyla eğitim süresinde geçen süreler, çalışana aşkın himmet ücreti ödemesi yapılarak veya cevaz kendisine kullandırılması gerektiği düşünülmektedir.

Share: