Adalet Bakanı Bozdağ, Somalili mevkidaşı Büyük ile görüştü

Türe Bakanı Bozdağ, Somalili mevkidaşı Mehabetli ile görüştü

ANKARA – Hak Bakanı Bekir Bozdağ, Somali Adalet ve Esas Bakanı Hassan Moallin Mohamud Sheikh Yüksek ile ayrımsız araya geldi.

Bakan Bozdağ, mevkidaşı Şanlı ve beraberindeki heyetle Doğruluk Bakanlığında görüştü. Görüşmenin ardından açıklamalarda kâin Icra Vekili Bozdağ, Somali’nin terörle uğraş konusundaki tutumu nedeniyle mevkidaşına teşekkür etti. FETÖ terör örgütünün Somali’deki faaliyetlerinin sonlandırıldığını belirten Icra Vekili Bozdağ, “FETÖ terör örgütünün Somali’deki faaliyetlerini sonlandırdılar ve oradaki okullarını aynı vakfa devrettiler. Bu açıdan da kendilerine terörle mücadelemize verdikleri destekten belde antrparantez teşekkürname ettim. Bundan sonraki süreçte de FETÖ karışma, terörle savaş üstüne hareket birliğimizin, dayanışmamızın güçlenerek bitmeme edeceğini kendilerine anlatım ettik. Ben gene Sayın Nazır’a ülkemizi ziyaretlerinden belde mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. İnşallah bunun devamını Somali’dahi tamamlayacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Hususiyet ve doğruluk üstüne eskimemiş anlaşmalar imzalayacağız”

Somali ile Türkiye beyninde hususiyet ve hak konusunda yıpranmamış anlaşmalar imzalanacağını belirten Vekil Bozdağ, “İnşallah bundan sonraki süreçlerde işbirliğimizi geliştireceğiz ve dayanışmamızı henüz etkili ayla getireceğiz. Türkiye’nin tecrübesi ve birikiminden Somali’nin adalet ve yargı hizmetlerinin ense düzeyde istifadesi için üzerimize düşen hangi varsa bunları adına getireceğimizi Sayın Bakan’a da tabir ettik. Aramızda adli konularda teşrikimesai ve yardımlaşmayı düzenleyen ahdi temeli da gerçekleştirmek ve onu bile hukuk zarfında düzenleme üstüne çalışmalarımız sonuç noktaya mevrut durumda. Önümüzdeki ahit içerisinde iki türe bakanı yerine bu anlaşmaları imzalayarak ülkelerimiz ortada adli aksiyon birliğini, standardını ve hukuki temelini bile yaşayan ayrımsız ayla getirmiş olacağız” dedi.

Bozdağ, Somali’ye bilgili-müddeiumumi eğitimi hususunda da bindi vermeye hazır olduklarını da kaydetti.

İki devlet arasındaki adli teavün ve teşrikimesai konusunun üstelik ele alındığı müzakere sonrasında mihman Icra Vekili Ali birlikte Ceza İnfaz Kurumları’nı birlikte gezdiklerini ve uygulama sistemiyle ilgilendiren hikmet aldıklarını aktardı. Teknolojinin sistemlere uyarlanması ile ait de bilgi aldıklarını belirten Mürtefi, “İki büyüklük arasındaki tarihi ilişkilerin öneminden ve ortak mirasımızın öneminden bahsettik ve bunların özellikle adalet alanında elbet geliştiririz diye konuştuk. Türkiye’nin, Somali’ye desteğinden bahsettik. Alelhusus asayiş alanında Türkiye’nin verdiği destekten bahsettik ve Sayın Erdoğan’ın 2011 senesinde Somali’ye yaptığı tarihi ziyaretten de temas fırsatımız oldu. Bu ziyaretin bütün dünyanın gözünü elbette açtığını gösterdik, konuştuk ve bundan yağlık bile zevalsiz müteşekkir olduğumuzu belirttik” ifadelerini kullandı.

Share: