Acun Bankasından Emine Erdoğan’a ‘İklim ve Kalkınma Önderlik Ödülü’

Emine Erdoğan’a, Muvaffakiyetsiz Atılmış Projesi ile iklim üstüne gösterdiği öncülük nedeniyle Dünya Bankasınca ilk defa verilen “İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülü” takdim edildi.

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Izzet Konukevi’nin bahçesinde düzenlenen Acun Bankası İklim ve Kalkınma Liderlik Dürü Programı’nda yaptığı konuşmada, kendisine sunulan dürü amacıyla, “Bu akıbet rütbe anlamlı ödülü, çocuklarımızın adil ayrımsız geleceğe kavuşması amacıyla biricik kalpgâh olmuş tam doğaseverler namına kabul ediyorum. Acun Bankası Türkiye Temsilciliğine şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

İklim değişikliğinin artık sadece tıpkı çevre sorunu değil, ülkelerin kalkınmasını ve refahını içten etkileyen küresel tıpkısı akse, adamlık üzere balaban tıpkısı ati kaygısı olduğunu tamlayan Emine Erdoğan, tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’nin da içre bulunduğu bölgede abuhava değişikliğinin ters etkilerinin olağandan hissedildiğini dile getirdi.

Emine Erdoğan, “İklim değişikliğiyle mücadelede, global yerine ciddi tıpkı eşikteyiz. Türkiye adına bu krize, dünyanın kuma evimiz olması şuuruyla yaklaşıyoruz.” diyerek konuştu.

İklim değişikliğiyle mücadelenin haddinden fazla boyutlu ve haddinden fazla yönlü bire bir düzlük olduğunu nâkil Emine Erdoğan, bu yolda koyulan hedeflere aksetmek üzere eriştirme, tecim, uran, ekincilik, afiyet gibi birçok sektörde dönüşüm gerektiğine dikkati çekti.

Ülkelerin kalkınma ve bol bolamat seviyelerinin iklim değişikliğiyle ilişik atacakları adımlarla aracısız münasebetli benzeri çözme aldığını anlatım eden Emine Erdoğan, gücük, ılımlı ve uzun vadeli kalkınma politikalarının, iklim değişikliğiyle savaşım kapsamında hazırlanmasının dirimsel tıpkı önemi bulunduğunu vurguladı.

– “Acun Bankası ile hazırlıklarına başladığımız bakir projeler hepimizi heyecanlandırıyor”

Dünya Bankasının, hazırladığı 2021-2025 İklim Değişikliği Eylem Planı’yla ülkeler için kez açıcı benzeri hareket ortaya koyduğunu rapor eden Emine Erdoğan, Dünya Bankasının iklim değişikliğiyle uğraş için lazım olan finansman ve teknoloji transferi ihtiyacı çerçevesinde, Paris Anlaşması’nın uygulanmasını teminen ülkeleri desteklediğini, böylecene toptan abuhava eylemine somut katkılarda bulunduğunu kaydetti.

“Ormanlarımızın ve denizlerimizin korunması, sel yönetimi, sürdürülebilir ekincilik, yenilenebilir enerji üzere alanlarda Acun Bankası ile hazırlıklarına başladığımız bakir projeler hepimizi çokça heyecanlandırıyor.” diyen Emine Erdoğan, ayrıca Dünya Bankası grubunun Türkiye amacıyla hazırladığı ve bu alanda bankanın evvel raporu olan “Türkiye Ülke İklim ve Kalkınma Raporu”nu bile kıvançla karşıladıklarını söyledi.

Türkiye’nin 2053 yılı açık başarısız çıkarma hedefi doğrultusunda maliyet ve faydalarını ortaya koyan raporun, çalışmalara mum tutacağına inandığını dile getiren Emine Erdoğan, “Dünya Bankası eliyle hazırlanan bu raporların çok mehabetli benzeri mesajı var. O de ülkelerin kalkınma ve zenginlik seviyelerini artırırken, benzeri zamanda iklim değişikliğiyle liyakatli aynı şekilde savaş edilebileceği gerçeğidir. Yani yeşil dönüşüm için yapılan yatırımlar, kalkınmayı dahi yanında getiriyor. İklim değişikliğiyle mücadelede adaletli denge paylaşımı, kimsenin geride bırakılmaması ve tamam ülkelerin mücadeleye etken yardım sağlaması akıbet evre muhteşem. Bu farkındalıkla önümüzdeki süreçte, toptan iklim eyleminin yüce tıpkı aktörü olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

– Gençlik kampları ve çalıştaylar düzenlenmesi önerisi

“İklim değişikliğiyle mücadelede, tabiatın kanayan yaralarını ıslah etmek amacıyla çalışmamız müstelzim genişlik mehabetli alanlardan biri vicdanlardır.” ifadesini kullanan Emine Erdoğan, hakeza ayrımsız vicdanı ayağa kaldıracak, mekân ahlakını yeniden kasılma edecek eğitim bilimi ve ekin çalışmalarının da gayrı tamlık yatırımlar kadar büyük olduğunun altını çizdi.

Emine Erdoğan, “Bu vesileyle bilhassa ayrımlı ülkelerin gençlerini bir araya getirecek deneyimsizlik kampları ve çalıştaylar düzenlenmesini öneri ediyorum. Gençlere, medeniyetlerin tabiata bittabi yaklaştıklarını ve bu yaklaşımın sanatta, edebiyatta ve dirim kültüründeki karşılıklarını bütün birlikte gösterelim. İnanıyorum kim bu çaba ‘sürdürülebilir benzeri acun’ üzere sunu mehabetli antipatik gösterişli olan ‘sürdürülebilir sevginin’ tohumlarını atacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin ati günlerde Birleşmiş Milletler Biyolojik Tenevvü Sözleşmesi’nin 16. Muhit Konferansı’na sülale sahipliği yapacağını bildiren Emine Erdoğan, Türkiye’nin dirim bilimsel çeşitliliğin korunmasında avangart şan oynamaya devam edeceğini belirtti.

– “İklim değişikliği konusundaki liderliğiniz, acun çapında dahi denk oluyor”

KAPAT X

Acun Bankası Türkiye Direktörü Auguste Tano Kouame ise Emine Erdoğan’ın desteğiyle Türkiye’nin bundan sonra ekonomik büyüme ve içtimai refah üzere ulusal stratejisinin merkezine iklim eylemini yerleştirdiğini belirterek, “İklim değişikliği konusundaki liderliğiniz, Türk insanının ati nesillerine sulp ekiyor ve acun çapında da denk oluyor.” dedi.

İklim değişikliğine değinen Kouame, “Haddinden Fazla gani bildiğimiz kabilinden, abuhava değişikliği kapıda. Dünyanın rastgele yerinde insanları, altyapıları ve ekonomileri korumak için ivedili tedbir alınması gerekiyor.” diye konuştu.

Kouame, Türkiye’nin sabık yıl teşrinievvel ayında Paris Anlaşması’nı onayladığını, bunun acun çapında övgüyle karşılandığını ve insanlığa ve özellikle Türk insanına kâr sağlayacağını dile getirdi.

Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylamadan geçmiş da iklim değişikliğiyle mücadele ettiğine aksan fail ve Emine Erdoğan’ın bu alanda önderlik ettiği projelere değinen Kouame, “Patika açan Başarısız Atık Girişimi’ni kişisel namına desteklediniz ve daha degaje aynı döngüsel iktisat geçişinin yolunu açtınız.” dedi.

Kasım 2019’de İstanbul’de Emine Erdoğan’ın öncülüğünde düzenlenen Başarısız Atılan Zirvesi’ne katıldığını dile getiren Kouame, “İklim değişikliği gündemine olan kişisel bağlılığınızı evvel doğrudan görebildim. Zirvede ev sahipliği yaptığınız akşam yemeği sırasında, tabiat sevginizi ve banko boşa gitmesi gerekmeyen herhangi bir şeyi baştan kullanma konusundaki uzun zamandır pratiğinizi gösteren kişisel hikayelerinizi anımsıyorum. Siz hamur ayrımsız iklim şampiyonusunuz.” dedi.

Kouame, Acun Bankasının abuhava değişikliğiyle savaş kapsamında dünyada yaptığı çalışmaların birlikte Türkiye’deki projelerine ilişkin bile hikmet verdi.

Konuşmaların ardından Koume, Acun Bankası tarafından dünyada ilk defa verilen “İklim ve Kalkınma Önderlik Ödülü”ari Emine Erdoğan’a arz etti.

– Notlar

Dünya Bankası, gelecek nesillere arı sili ve kaslı benzeri Türkiye çoğaltmak kadar yaşanabilir aynı dünyanın önde gelen mimarları beyninde meydan ahzetmek gibi koskocaman tıpkısı kasıt üzere etkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ı, sınırları aşarak bire bir dünya markası haline gelen Sıfır Atık Projesi ile iklim üstüne gösterdiği önderlik için ödüle müstahak gördü.

Emine Erdoğan’a takdim edilen, plaket tarzında hazırlanan ödüldeki her bir rubai ve kutucuğun, kalkınmanın bina taşları yerine tasarlandığı, ödülün yeşil ağırlıklı olmasının birlikte iklim dostu ve kalkınmayla yoluna devam fail gönençli Türkiye’yi piyes ettiği belirtildi.

Törene; Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çekicilik, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Acun Bankası Türkiye Direktörü Kouame, TBMM Ekincilik, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Tığ ve iklim elçisi çoluk çocuk katıldı.

Merasim alanında, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Ankara Kerem Alışılmış Türk Müziği Korosu etkin müzik dinletisi sundu.

– Emine Erdoğan’dan 13’üncü sürdürülebilirlik hedefine yardım sözü

Alanda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan “Acun Eş Evimiz” başlıklı sürdürülebilir kalkınma hedefi dünya maketi birlikte düz aldı.

Birleşmiş Milletlerin (BM) iklim değişikliğiyle uğraş amacıyla belirlediği 17 global amacın bulunduğu bölüme, davetliler ferdî sözleriyle destek vererek imzaladı.

Dünya maketindeki 13’üncü murat olan “İklim Eylemi”ni seçen Emine Erdoğan, “2053 açık liyakatsiz tart ve yeşil kalkınma hedefleri çerçevesinde ülkemizin iklim değişikliğiyle mücadele ve harmoni politikalarına katkı sağlayacağım.” sözünü vererek imzasını attı.

Emine Erdoğan, maketin uğrunda katılımcılar ve gazetecilerle ayrı ayrı ışık çektirdi.

– “çıktı işimiz var”

Törenin peşi sıra katılımcılarla bire bir süre kardeş kardeş eden Emine Erdoğan, gazetecilerin, “Bu projeye önceden işlerin bu noktaya geleceğini düşünüyor muydunuz?” sorusu üstüne, “Önceden bu büyüklüğünde sonuç alacağım on paralık aklıma gelmedi. Dürü almak üzere bile yapmadım bunları. Bunlar ekstradan. Bu ödülü, ülkem, milletim, altyapıyı hazırlayan akademisyenler, çevreciler yerine aldım.” dedi.

“Aslında daha başındayız değil mi?” sorusuna karşılık bile Emine Erdoğan, “bundan sonra işimiz var amma bilcümle birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum. Hele gençlerin buna inanması çokça heybetli. Başladığımız yerden gençlere devredeceğiz, onlar bitmeme ettirecek inşallah.” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlara Sıfır Atılan Projesi kapsamında ayrımsız çağrınız tamam mu? Neler yapılabilir?” sorusu üzerine ise Emine Erdoğan, vatandaşların zaten bu işi haddinden fazla sahiplendiğini belirterek, “Halkımıza güveniyorum, mutlak arz iyisini yapacaklardır.” dedi.

Share: