Acile başvuran 100 hastadan 50’si zait

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özkan, sayrılarevi ivedi servisine başvuran 100 hastadan 50’sinin pozitif olduğunu aktararak, “Sonbahara akıllıcasına en azından mecbur alanlarda maske takacakmışız kabil duruyor” dedi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, sonuç dönemde COVID-19 vakalarının artışına dikkati çekti.

Özkan, yaz aylarının başlamasıyla turizm kenti Antalya’dahi faaliyet olduğunu belirterek, bu durumun hadise sayısına yansıdığını anlattı.

COVID-19 vakalarının artmasıyla bir zaman edindikleri tecrübeyi AÜ Hastanesi’nde baştan hayata geçireceklerini tamlayan Özkan, hep planlamaların yapıldığını vurguladı.

AÜ Hastanesi’ndeki fenomen durumunu açıklayan Özkan, hastaların genellikle servis ve yavaş hizmet ihtiyacı olmadığını söyledi.

“Kanser ve organ nakilli 7 sayrı COVID tedavisinde”

Acil servise başvuran her 100 hastanın 50’sinde PCR testinin artı olduğunu vurgulayan Özkan, “7 hastanın olduğu tıpkısı kliniğimiz var. Bunlar genelde kanser ve organ aktarımı hastası olup, COVID’e yakalanan hastalar. Bu 7 hastayı izleme ediyoruz, onun dışında şu zaman COVID amacıyla yatırdığımız pestil namevcut. Arz haddinden fazla başvurulan şikayetler geçit ağrısı, kas ağrısı, kötü ve hafif öksürük” diyerek konuştu.

“Ilişkin alanlarda peçe takacakmışız gibi duruyor”

COVID-19’un önceki ortaya çıkmasıyla hastanede pandemi ivedi planı yapılarak, belli noktaların koronavirüs hastaları üzere tahsis edildiğini hatırlatan Özkan, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Güzeşte senelerden tıpkı tecrübemiz var. Hep planlar yapıldı. Kilolu bakımların bir kısmının derhal COVID üzere dönüştürülme planları var. Bibi aşı yerlerimiz ayrı. Günce aşılanan 500 hastamız var. Şu dakika hem servis hem de pahal bakım amacıyla çokça güç yatış gerektirecek hastalanmış namevcut. Yeryüzü iri riziko grubu herhangi bir zaman söylediğimiz kabilinden yaşlılar, organ aktarımı olan, kanser tedavisi gören ya birlikte çırılçıplak immün yetmezliği olan hastalarımızdır. Bunların artık kendisini koruması, etrafındakilerin birlikte sakınması gerekiyor. Almanya sonbaharda maske kullanımına başlayacak. Tığ üstelik sonbahara akıllıcasına yeryüzü azından sınırlanmış alanlarda peçe takacakmışız kabil duruyor. Maske, uzaklık ve hıfzıssıhha şu dakika üzere tam üzere duruyor.”

Share: