ÖTV’de indirimin adı yetti: Ä°kindar el araç piyasası düşüşe geçti

ÖTV’de düzenleme yetkisindeki değişiklikle iskonto beklentisi kısa sürede ikinci halk araç piyasasına yansıdı. Araç sahipleri 350 bin bandındaki ölçülü segmentte 10-15 bin, 1 milyon lira bandındaki lüks segmentte ise 30-40 bin liraya yakın indirime gitti.

Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) indirim sinyali dahi ikinci elde fiyatları aşağı çekmeye yetti. 26 Ekim 2021’de yayımlanan “Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”üstelik yapılan düzenlemeye istinaden, ÖTV tebliğindeki “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” adına değiştirildi. Böylece motorlu araç ÖTV ve matrahlarının zir ve üst sınırını 3 katına büyüklüğünde artırılabilmesi ya üstelik sıfıra indirebilmesi yetkisi Cumhurbaşkanı’na geçti.

FIRSATÇILAR FİYAT İNDİRMEYE BAŞLADI
Olası düzenlemeyle sıfır km araçların fiyatlarının düşecek olması, ikinci halk piyasasında hareketliliğe sebep oldu. Otomobili yatırım aracı gören vatandaşlar ve bayilerden sıfır araç çeken galericiler fiyatları indirmeye başladı. Ä°kindar el araç satışı yapılan genel ağ sitelerinde ilandaki araç fiyatlarının düşüşe geçtiği görüldü. Henüz önce bin teklik indirime da yanaşmayan bazı araç sahipleri 350 bin bandındaki ılımlı segmentte 10-15 bin, 1 milyon lira bandındaki lüks segmentte ise 30-40 bin liraya yakın indirime gitti.
Bayilere kısıtlama getirilsin
Fiyatlardaki düşüşün sürmesi beklenirken, vatandaşlar yapılacak düzenlemenin tutması ve fırsatçıların önünün kesilmesi için bazı kısıtlamaların de yanı sıra getirilmesini istiyor. Söz konusu beklentide 3 asıl başlık öhangi çıkıyor:
Araba bayileri ikinci ahali satışı yapmasın: Döviz kurunun hareketliliğini fırsata çeviren bazı bayiler, beklettiği otomobilleri zat ikinci ahali şirketine satıp, plakayı taktıktan sonradan tekrar meydan fiyatının üstünde vitrine koyuyor. Bu dahi ikinci el araba fiyatlarının, “bulunamayan sıfırdan” pahalıevet satılmasını beraberinde getiriyor.

– Bayilerin galericilere sıfır km otomobil satışı yasaklansın: Kâin format, plakası takılmış ikinci ahali otomobilin bayideki çizgilik fiyatından 80-100 bin teklik daha pahalıevet satılmasına ve fiyatların sürekli yükselmesine sebep oluyor. Tüketiciler, makine piyasasındaki eşit şişkinliğinin önlenmesi için bunun mutlak yapılması gerektiği görüşünde.

– Aksesuar dayatması vatandaşa ekstra maliyet çıkartıyor: Sıfır km araç ahzetmek isteyen vatandaşa, “makine dışında faturalandırıulan” ve 30-40 bin teklik farka sebep olan aksesuar paketi dayatılmasın.

SAHÄ°BÄ°NDEN’E FAHİŞ FÄ°YAT SORUŞTURMASI
Sahibinden.com’a Rakiplik Oturmuş soruşturma açma kararı verdi. Konut, otomobil, sakınma parça, elektronik vs. kabilinden ürünlerin satışı ve kiralanması amacıyla zar girilen sitedeki eşit politikası nedeniyle Rakiplik Kurulu soruşturma açtı. Soruşturmaya illet olarak birlikte şirketin eş olduğu hakim durumunu aşırı karşılık koymak vasıtasıyla kötüye kullanması adına belirtildi. Yapıulan ön araştırma sonrasında elde edilen hikmet, vesika ve yapılan tespitler neticesinde bulguların yavaş ve yeterli olmasından dolayı soruşturma açılmasına karar verildi.

Share: