ÖSYM, sözleşmeli alım öncesinde SGK ile entegrasyon sağlamalı

Bilindiği üzere, 4/B’li statüde çalışanlar başka bire bir kurumun aynı unvanlı pozisyonuna atanamamaktadır. Bu nedenle, ÖSYM’nin 4/B’li kurumsal alımlar öncesinde, SGK ile bütünleşme sağlayarak, kimin 4/B’li kendisine çalışıp çalışmadığı bilgisini alması ve 4/B statüsünde çalışıp dahi aynı unvana başvuracak adayların başvurusunu almaması gerekmektedir.

Bilindiği üzere, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına Ä°lişamaç Esaslarda vadi kayran düzenleme gereğetraflı, tehi hazırda çalışkesim olan tıpkısı 4/B statüsündeki sözleşmeli personelin, başka bir kurumun gene 4/B statündeki aynı unvana atanması mümkün değildir. Örneğmağara üniversite hastanesinde 4/B hemşire adına çalışan ayrımsız aday, Sağlık Bakanlığının 4/B hemşire pozisyonuna atanamamaktadır.

Ancak pratikte, başvuru sırasında bu kalça işletilmediği için, adayların başvurusu sisteme girmekte, aday yerleşmekte fakat atama sırasında adayın ataması yapılamamaktadır. Bu halde grup yanmaktadır.

Sorunun çözümü için ÖSYM’nin SGK ile entegrasyon sağlayarak başvuran adayların 4/B statüsünde çalışıp çalışmadığı bilgisini edinmesi ve çalışkesit olan adayların başvurusunu engelleyerek, kadro yakılması olayının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Yaşanan bu sorunu Tarım Bakanlığı 2012 yılında çözmüştü. Dönemin Tarım Bakanlığı Personel Umumi Müdürü Nizamettin Çiftçi, başvuru hakkı sıfır adayların önce Bakanlığa başvurmasını sağlamış, hoppadak durumu uygun görülenlerin ÖSYM sisteminden başvurmasına imkan sağlamıştı. Ä°lgili haberimiz için tıklayınız. Aradan 8 yıl geçtikten bilahare bu sorunun yeniden ve bütünüyle çözülmesi mümkündür. Biricik yapılması müstelzim, ÖSYM’nin SGK ile entegrasyon sağlamasıdır.

ÖSYM’nin bu güzel uygulamayı hayata geçirmesini temenni ediyoruz.

Share: