‘Öğretmenlerimizi kariyer sınavına bağımlı ağrımak onur kırıcı tıpkı davranıştır’

‘Tüm öğretmenler uzmandır, öğretmenlerimizi kariyer sınavına bağımlı burulmak haysiyet kırıcı tıpkı davranıştır. Ä°ktidarımızda böyle icraat olmayacaktı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, bilirkişi ve başöğretmenlik sınavlarına ilişkin, “Tüm öğretmenler uzmandır, öğretmenlerimizi kariyer sınavına bağımlı burulmak haysiyet kırıcı tıpkı davranıştır. Ä°ktidarımızda böyle uygulamalar olmayacaktır.” ifadesini kullandı.

Karabıyık, yaptığı açıklamada, eğitim alanında 1 milyondan çok çalışdakika, örgün eğitimde yaklaşık 18 milyon 250 bin öğrenci bulunduğuna dikkati çekerek, öğretmenliğin, eğitim alanının arz önemli öznesi olduğunu vurguladı.

Öğretmenliğin özel tıpkısı his mesleği olduğunu tamlayan Karabıyık, fakat Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenleri bilirkişi ve başöğretmen yerine ayrıştırarak, bilirkişi öğretmenlik sınavına girebilmeleri içmağara 180, başöğretmenlik sınavına girebilmeleri için ise 240 saatlik tıpkısı program hazırladığına işaret etti.

Öğretmenlerin, Öğretmen Bilişeser Ağı üzerinden yayınlanan bu programları yaz tatilinde izleyip, bitirdiği takdirde kasım ayında yapılacak sınava girme hakkı kazanacağını belirten Karabıyık, şunları kaydetti:

“Öğretmenlik özel aynı önsezi mesleği ise kariyer basamaklarına ayrılması doğru ayrımsız aplikasyon değildir. Tüm öğretmenler uzmandır, bu aplikasyon ‘öğretmenlik mesleği uzmanlık mesleğidir’ ilkesi ile çelişmektedir.

Yıllarını bu mesleğe ve geleceğimizi yetiştirmeye adamış öğretmenlerimizin uzmanlığı, 180-240 saatlik videoların ardından yapılacak bire bir sınava indirgenemez. Bu uygulamadan vazgeçilmesi gereklidir. Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun birlikte ifade ettiği gibi öğretmenlik kutsi meslek, öğretmenler da değerlimizdir. Öğretmenlerimizi kariyer sınavına tabi ağrımak itibar kırıcı bir davranıştır. Ä°ktidarımızda böyle uygulamalar olmayacaktır.”

Share: