Çmerhale duyarlılığı aşevi menüsüne girdi

Ankara’da hizmete giren çetap dostu restoran, analog işletmelerden yüzde 30 elan az başladığı karbon bukanak izi oranını, 2029’da nötrlemeyi hedefliyor- İşletme, merdiven gazı salınımını yeryüzü düşük sancımak için icap menülerinde kayran verdiği gıdalara, icap servis ve dekorasyonda seçtiği malzemelere gerekse lojistiğe ökadın gösteriyor

– Ankara’birlikte tavhane gazı salınımını en düşük seviyede tutmak hedefiyle yola çıçağ ayrımsız aşçı, karbon basamak izinin düşük olmasına katkı sağlayan dekorasyonu, servis malzemeleri ve menüsüyle dikkati çekiyor.

Karbon kadem izi düşük restoranlar üstüne farkındalığı artırmak içmağara başkentte hizmete giren restoranda idmansız ahşap masa ve sandalyeler, kalın kafalı dönüştürülebilen servisler, QR kodlu menüler, sırça pipetler, ahşap peçetelikler kullanılıyor.

Değme masada karbon salınımını azaltmak için tıpkısı saksı fesleğarz meydan alıyor. Musluklar ve cıvıltı sistemleri enerji tasarrufu sağlayan ürünlerden seçilirken, plastik hiçbire bir malzeme kullanılmıyor.

Küçük işletmeleri özellikle kadın üreticileri destekleyen işletme, gıbile tedbir zincirini Kocaeli, Ä°zmir, Muğla, Antalya, Kastamonu, Kilis, Beypazarı, Kaş, Beyoğlu, Bodrum ve Daday kadar devlet ve ilçelerin aralarında bulunduğu Türkiye’nin birçok bölgesindeki domestik üreticilerden sağlıyor. Geri Hizmet ağbile bile karbon kadem izi hesaplanıyor.

– “Gaye, 2029’üstelik karbon basamak izini nötr seviyeye tefhim etmek”

İşletmenin pazarlama uzmanı Begüm Uzunok, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkentte karbon kıç izini önemseyen lokanta sayısının sınırlı olduğunu, bu konuda farkındalık görüntülemek istediklerini söyledi.

Uzunok, sundukları yiyeceklerin örgensel ve mevsimine akla yatkın olmasını önemsediklerini, bundan dolayı menülerini mevsimlik yenilediklerini dile getirdi.

Temas detayı göz önünde bulundurarak, karbon kadem izini en düşük seviyede tutmaya çalıştıklarını, 2029’dahi birlikte nötr seviyeye getirmeyi hedeflediklerini anlatan Uzunok, “Menümüzde vegan, vejetaryan hassaten vücut yiyenler için da seçeneklerimiz var. Çünkü tüm bu gruptan insanlar bire bir arada arkadaşlarıyla keyifli ahit geçirebilsin istiyoruz.” dedi.

Uzunok, yemekleri açık mutfak usulüyle müşterilerin görebilecekleri şekilde hazırladıklarını belirterek, misafirlerinin küsurat yemeklerini paketleyip evlerine götürmesini sağladıklarını kaydetti.

Masaların hepsine hikayelerini anlattıkları idraksiz dönüştürülebilir kağıtlara yazılmış bilgelik notları bıraktıklarını bildiren Uzunok, QR kodlu kasa kullandıklarına, kağıt fiş çıkarmadıklarına dikkati çutanmaz.

Ekmeklerini şem saklama kaplarında tuttuklarını rapor eden Uzunok, kutulu asitli içeceklere menülerinde yer vermediklerini, kendi uzvi içeceklerini hazırladıklarını evet da domestik üreticilerden satın aldıklarını dile getirdi.

Uzunok, hayvan dostu aynı işletme olduklarını, misafirlerinin evcil hayvanlarını akseptans ettiklerini, artan yemekleri de sokak hayvanlarıyla paylaştıklarını sözlerine ekledi.

Share: