40 akademisyenin işten çıkarıldığı argüman edildi, intihar mesajı keder yarattı

Trabzon’un bir tane tıngır üniversitesi olan Avrasya Üniversitesi’nde 40’a mümasil tedris görevlisinin işten çıkarıldığı sav edildi. İsimlerini açıklamaktan kaçınan akademisyenler, içtimai iletişim araçları üzerinden ait hesaplara bindi çağrısında bulundu. Halen üniversitede müteharrik bire bir öğretim üyesi olduğunu sav eden kişinin “Andıran zamanda intihar etmeyi düşünüyorum” mesajı ise bulut yarattı.

Sözcü’den Elif Çavuş’un haberine bakarak; Trabzon’un Yomra ilçesinde 2010 yılında kurulan Avrasya Üniversitesi, açıldığı günden itibaren birçok olumsuz haberle gündeme geldi. Nahak dünyalık tahsisi iddialarıyla Yomra Belediyesi ile mahkemelik olan Avrasya Üniversitesi yönetimi, egemenlik ile işe ferasetsiz iade edilen tıpkı akademisyeni tekrar işten çıkartarak etki kararını tanımamış, pandemi sürecinde birlikte akademisyenleri ücretsiz izne çıkarmasıyla reaksiyon toplamıştı.

Üniversite bu kat da Kurban Bayramı arifesinde 40’a mail akademisyeni işten çıkardığı iddiasıyla gündeme geldi. İşten çıkarılan ve işten çıkarılma endişesi haiz akademisyenler, üniversitelerle ilgili içtimai medya hesaplarına bindi mesajları göndererek müzaheret çağrısında bulundu.

“ÜLKE BİR KADIN AKADEMİSYENİ ÜTÜLMEK ÜZERE”

Üniversitede halen görev yaptığını anlatım eden bire bir kişinin intihar mesajı ise bulut yarattı. İsminin duyulduğu zaman kovulacağını bu yüzden CİMER’e birlikte şikayet edemediğini yazan, akademisyen olduğu sav fail hayat, “Son tıpkı haftada yaklaşık 40 öğretim üyesi arkadaş işten çıkartıldı. Devlette öğretim üyesi maaşı 15 binden önceden, Avrasya Üniversitesi bize 6400 TL ödemektedir. Haddinden Fazla kıygın durumdayız. Balaban aynı mobbing var. Cimer’e bile şikayet edemiyorum, ismim duyulduğu an kovacakları amacıyla. Mail zamanda intihar etmeyi düşünüyorum. Talih bire bir karı öğretim üyesi zayi etmek için, bütün yetkililer hakkını helal etsin. İsmim duyulmasın lütfen, bu boyut beni direk intihara götürür. Lütfen paylaşır mısınız?” mesajını paylaşarak bindi istedi. Bu ide sosyal medyada birçok adisyon marifetiyle paylaşıldı.

“IHTIŞAM KURUMUNDAN AZ SEVAP VERİLEMEZ!”

Konuyla ilgili izah yapan CHP Ankara Milletvekili Saika Kayaç, 2547 dar Yükseköğretim Kanununda 15 Nisan 2020’bile yapılan değişiklikle birlikte, dünyalık yükseköğretim kurumlarında müteharrik tedrisat elemanlarına, unvanlarına bakarak çap yükseköğretim kurumlarında ödenen sevap tutarından birkaç ücret verilemeyeceğini belirtti.

“YÖK’ÜN OLAYA DERHAL MÜDAHALE ETMESİ GEREKMEKTEDİR”

YÖK kanununda yapılan sevap düzenlemesine karşın, Avrasya Üniversitesi yönetiminin azamet üniversitelerinin yarı fiyatına tedrisat elemanı çalıştırdığını anlatım eden Saika, “Bu üniversite, her ihbariye yapmadan akademisyenleri işten çıkartmıştır. İşten çıkartılan akademisyenlerden birinin intihar edeceğini söylemesi ise olayın vahametini ortaya koymaktadır. Mağduriyetlerin henüz bile derinleşmemesi ve dağ olayların yaşanmaması üzere YÖK’ün olaya derhal müdahale etmesi gerekmektedir” dedi.

YÖK’e çağrıda kâin Saika, “Özel üniversitelerin keyfi işten çıkarmalarına, kanuna karşın öğretim elemanlarını esirlik ücretlerine mahkum etmelerine, YÖK’ün ayrımsız dakika önceki engelleme etmesi ve vacip cezai yaptırımları uygulamaya sokması gerekmektedir. Avrasya Üniversitesinden yükselen çığlığı YÖK’ün geç olmadan duyması lazım!” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRENCİLER BÜTÜNLEME SINAVI SINAVLARINA GİREMEYECEK

Görevlerine son sunulan talim görevlilerinin 18-22 Orak Ayı tarihlerinde bütünleme sinavi sınavları olduğu ve öğrencilerinin bu sınavlara giremeyeceği öğrenildi.

Share: