4 milyon haneye 15 milyarlık bindi: Hesaplara yatırılacak

Fehamet, toplumsal yardım şemsiyesini genişletti. Elektrikten, doğalgaza, eğitim bilimi desteğinden mevlit yardımına kadar Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı marifetiyle 50’ye mail tınlamalı içtimai müzaheret programına benzeri yenisi henüz eklendi.

Gelişen ve büyüyen Türkiye’nin refahı tutmak üzere Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği 15 milyarlık ‘Türkiye Ocak Destek’ projesi kapsamında adalet sahiplerine ödemeler önümüzdeki günlerde yatırılacak.

Milyonlarca ihtiyaç sahibinin dört gözle beklediği eş bindi paketinden 4 milyon derece faydalanacak. Hanelerin dirimlik durumlarına göre mahiye 450-550-600 teklik arasında bindi verilecek. Destekler 12 kamer süresince sağlanacak.

27 HAZİRAN’DA BAŞLADI

Hükümet 2021’birlikte 97.8 milyarlık sosyal arkalama yaptı. Halihazırda bakanlık yerine evinde sakat ve yaşlısı olan gerekseme sahibi ailelere bindi veriliyordu. Bakir toplumsal müzaheret paketi ile buğulanmış ve engellisi sıfır ancak gerekseme sahibi olan vatandaşlara birlikte sosyal müzaheret desteği verilecek.

Evde bakım yardımı düzlük aileler dahi destekten faydalanamıyordu bu paket ile bindi sağlanmış olacak. Dört gözle beklenen bindi programına başvurular e şevket üzerinden 27 Haziran’dahi başladı. E-azamet kullanmayan vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına(SYDV) evet de bakanlığın seçkin kurumuna her an başvurusunu yapabilecek.

1 MİLYON ÇOCUĞA BINDI

1 milyon çocuğa anaokulu desteği verilecek. Toplumsal yardım düzlük ailelerin çocuklarının anaokulu eğitiminden yararlanmaları amacıyla Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile yapılan protokol sayesinde destek sağlanacak. Ailelerin yapacaklarını yegâne madde, çocuklarını okula kaydettirmek olacak. Çocuklara terbiye desteğini Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sağlayacak.

EVDE BAKIM YARDIMI ALANLARA ELEKTRİK DESTEĞİ

Sülale destek programı ile gelir dağılımı eşitliğini nail olmak üzere sosyoekonomik durumu zayıf olan 4 milyon haneye destek verilecek. Hükümet bu destek programı dışında gerekseme sahiplerine türlü destekler veriyor. 2021’dahi 97.8 bilyon TL sosyal bindi verildi. Cihaza bağımlı hareketli hastalara birlikte zindelik tüketim desteği veriliyor. Bu destekten kronik çor nedeniyle elektrikli tıbbi maşa kullanan gerekseme sahipleri faydalanabilir. Bakir yapılan aranjman ile ebat dokunaklı şekilde genişletildi. Eskiden Evde Bakım Yardımı alanlar bu destekten faydalanamıyordu. Bu dahi kapsamı çok kısıtlı hale getiriyordu. Çıktı Evde Hizmet Yardımı kayran engelliler üstelik bu destekten faydalanabilecek.

FATMA GÖKSU

Share: