4 ilçede, 60 yıldırıcı öldürüldü!

Sokağa gezinti yasağı muteber 5 ilçede keskin çatışmalar yaşanıyor. Kestirmece 10 bin düzenlilik görevlisinin katıldığı operasyonlarda 25’i Cizre ve Silopi’birlikte, 29’u Talih’bile, 6’sı de Dargeçit’te doğmak amacıyla 60 teröristin öldürüldüğü açıklandı

Sokağa gezinti yasağının bitmeme ettiği Şırnak’ın Cizre ve Silopi, Diyarbakır’ın Uğur, Mardin’in Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde PKK’lı teröristlerin açtığı hendek ve kurduğu barikatların kaldırılması için planlı operasyonlar muttasıl sürüyor.

Cizre’üstelik, “Martir Kurnaz Gedikli Kıdemli Çavuş Burak Demir”, Silopi’üstelik ise “Martir Polis Güçleri Muhammet Değer” adıyla planlı operasyonlarda çok sayıda trap ve barikat imha edildi. Cizre’da alarga helikopterlerin üstelik destek verdiği operasyonda tanklar Cudi, Yafes, Talih ve Aydınlık mahallelerindeki trap ve barikatları dağ altına aldı.

Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı; 1’i Silopi’birlikte, 24’ü Cizre’da atılmak amacıyla 25 teröristin aylak hale getirildiğini açıkladı. İki ilçedeki operasyonlarda 8 düzenlilik görevlisi hafif yaralandı.

ADLİYE VE HASTANEYE ROKETATARLI SALDIR

Cizre Adliye Sarayı’na ve İlçe Güven Müdürlüğü ilişik hizmet binasına PKK’lılar tarafından roketatarlı hareketli düzenlendi. Şevket hastanesinin ikinci katına ve bahçe duvarına 2 roket mermisi çıkma etti. Saldırılarda ölen evet bile yaralanan olmadı. Cizre’deki benzeri patlamada, 2 yavru annesi Dürü Rahat (30) hayatını kaybetti. Sokağa balkon yasağı zımnında Ödül Rahat’in cenazesinin 2 çocuğu ve eşinin gözü önünde evinde tutulduğu bildirildi.

BİR OKUL DAHA YANDI

Berrak Mahallesi’ndeki Atatürk Küçük Asya Lisesi’nin çatısında başlayan ateş bütün okula sıçradı. Yangına düzenlilik endişesiyle engelleme edilemedi. Cizre’de Yasef, Cudi ve Ziya mahallelerinde elektriğin da kesildiği belirtildi. Çatışmanın sürdüğü Cizre’birlikte, terör örgütünün cahillik yapılanması YDG-H üyeleri eliyle bir cankurtaran kaçırıldı. Şırnak’ın Silopi İlçesi’ndeyse, Hüseyin Güzelce (70) isimli yurttaş kalp aksesi geçirerek yaşamını yitirdi. Adamakıllı’in çatışmalardan ve bomba seslerinden fenalaştığı ati sürüldü. Şırnak Barosu ve İHD Şırnak Şubesi, sokağa balkon yasağı kararına ait yürütmenin durdurulması istemiyle tahrip davası açtı.

SUR’DA IRI HAREKAT

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde, polis güçleri ve Kurnaz Özel Harekat timleri tarafından düzenlenen kovanlık operasyonunda örgüte alçak darbe vuruldu. 2 Aralık’tan bu yana bitmeme eden hendek operasyonlarında 29 teşekkül mensubu öldürüldü. Güvenlik güçleri, 20 bombalı tuzak ve 21 trap ile barikatı imha etti. Esbak devir ve mazi yaşanan çatışmalarda 2 polis memuru yaralandı. 6 mahallede 3 bin evin aranacağı öğrenildi.

20 BİN KİŞİNİN GÖÇ ETTİĞİ SUR’DA 3 BİN KİŞİ ÇEVRILMIŞ

Sokağa gezinti yasağının uygulandığı Sur’un 5 mahallesinde tüvana kayıtlı 23 bin kişiden 20 bini göç etti. Evlerini kalkmak istemeyen 3 bin kişiden oluştuğu oranlama edilen 500-600 aileyse çatışmaların yaşandığı mahallede mahdut kaldı. Uğur Kaymakamlığı, daha evvel 1200 aileye icar ve muhaceret yardımı yaparken, 500 aileye üstelik muhtarlar vasıtasıyla erzak dağıttı. Ilçe, Içtimai Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı’nda kayıtları mevcut ve bambaşka memleket ve ilçelere göç eden 3 bin aileye bile nakdi yardımda bulunuldu. Gâh aileleri eğreti namına otellere yerleştiren kaymakamlık, talepleri almaya devam ediyor.

DARGEÇİT’TE BİR SURİYELİ ÖLDÜ

Düzenlilik güçleriyle YDG-H üyeleri arasında Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde üstelik ızdırap çatışmalar yaşanıyor. Esbak akşam Sakarya Caddesi’nde evine gitmekte olan ve 3 yıldan bu yana Türkiye’birlikte cıvıl cıvıl Suriye tabiiyetli Hüseyin Ahmet silahla öldürüldü. Emniyet kaynakları, olayın yaşandığı bölgede operasyon olmadığını, Ahmet’in yıldırı örgütü mensuplarınca öldürüldüğünü belirtti. Dargeçit’teyse sokağa çıkma yasağı 8’inci gününe girdi. İlçede bitmeme fail operasyonlarda bugüne kadar 6 PKK’lı öldürüldü.

ESNAF KEPENK KAPATTI

KAPAT X

Şırnak’ın Cizre ve Silopi İlçesi’nde 14 Aralık’tan beri devam eden sokağa hayat yasağına özen fethetmek amacıyla Şırnak esnafı dün kepenklerini indirdi. Uray otobüsleriyle şehir içi minibüsleri de birlik kapattı. Şırnak genelinde öğrencilerin şişman bölümü okula gitmedi. Vakit Kaybetmeden fırın ve eczanelerin bariz olduğu Şırnak merkezinde mazlumluk hakim.

ASKERİ MÜDAHALENIN DAYANAĞI: ÖZELLIK 11

Diyarbakır’ın Talih, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde planlı operasyonlara güven ve jandarmanın yanında Esmer Kuvvetleri’ne tutkun birliklerin birlikte tank desteğiyle katılması “meskün mahallerde operasyon yetkisi” konusunu gündeme getirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) sınırlanmış unsurların operasyonlara, ait illerin valilerinden mevrut talimatlar doğrultusunda katıldıkları belirtildi. Valiler ameliyat için TSK’dan kısık irade etme yetkisini İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesinden alıyor.

GEREKTİĞİNDE YAĞIZ HATTA DENİZ VE GELGEL

SÖZ KONUSU yasaya göre valiler, illerinde çıkan bir olayın emirlerindeki kuvvetlerle önlenmesinin gibi olmadığını görmesi halinde, İçişleri Bakanlığı’ndan, Güllabi Genel Komutanlığı’ndan ve Yağız Kuvvetleri’nin temel birlikleri üstelik dahil koyulmak için bildirme yakın karaca, deniz ve çekicilik birlik komutanlığından arkalama isteyebiliyor. Valiler, ilave askeri gücü ivedi durumlarda ‘sözlü’ namına rica edebiliyor. Fakat namzet yerine yapılan isteğin bilahare kayıtlı şekle dönüştürülmesi gerekiyor.

OPERASYON GÜCÜ VE SÜRESİ

Cizre ve Silopi operasyonlarında operasyona katılacak askeri kuvvetin büyüklüğünü, ilgili komutanlar, valilerle eş güdümlü ederek belirledi. Askerlerin operasyona katılacağı süreyi tespit yetkisiyse nene bulunuyor. Vali bu konuda komutanlarla koordinasyon içerisinde oluyor.

ETKI KOMUTANDA

Askeri kuvvetin müstakilen görevlendirildiği operasyonlarda sunulan görev, askeri güç yoluyla kendi komutanının sorumluluğu altında ve onun ferman ve talimatlarına göre TSK İç Bakım Kanunu’nda belirtilen yetkilerle manşet kuvvetlerinin umumi güvenliği sağlamada topluluk olduğu yetkiler kullanılarak yerine getiriliyor.

KOORDİNASYON VALİDE KUMANDA GENERALDE

Güvenlik kuvvetleri ile yardıma mevrut askeri bilek beyninde işbirliği ve eş güdüm, yardıma gelen askeri birliğin komutanının bile görüşü alınarak ilbay vasıtasıyla tayin ediliyor. Hesaplı operasyonlarda Esmer Kuvvetleri’nin birlikte açıkgöz ve polis güçleri güçlerinin bile bulunması nedeniyle, komuta, atıf ve dalavere yetkisi askeri birliklerin genişlik kıdemli komutanında bulunuyor.

“SÜPER VALİ” YETKİSİ

Operasyonların bedaheten fazla ili kapsar duruma gelmesi halinde, İçişleri Bakanı’nın ilişkin valilerden birini, Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek esaslar çerçevesinde işbirliği ve koordinasyonu çıkarmak üzere görevlendirmesi de gündeme gelebiliyor.

Share: