4/B’li personelin eş durumu nakli…

Haziran ayında, tüm 4/B’li personel 657 sayılı Kanuna tabi görevli kadrosuna geçirilmesine rağmen, bibi 4/B’li personel alımı yapılmaya bitmeme edilmektedir. Bu noktada fos hazırdaki mevzuatı bire bir kere henüz hatırlatmak akıllıca olacaktır…. Mevzuata göre, 4/B’li personelin kurumlar arası nakli bulunmamaktadır. Bu bağlamda üniversite hastanelerini yeğleme edenlerin başka bire bir kuruma nakil isteyemeyeceğkayınbirader bilmesi gerekmektedir. Aniden aşkın ilde teşkilatı bulunan kurumlarda ise eş durumundan dolayı aktarım isteyebilmek için eşmağara kamu personeli olması gerekmektedir.

ISTIFHAM

Ego benzeri konuda sizden yardım ahzetmek istiyorum.

Ben özel tıpkı firmada SSKlı adına çalışmaktayım. Eşişaret 2011 Eylül atamalarında KPSS ile Hakkariyi kazanarak görevine 657 nin 4/B si adına başladı. Tahin hakkı ne antlaşma doğar (mukteza görev süresi) ve eş durumundan bilistifade tahin rıza hakkına sahip miyiz?

Konu hakkında bilgelik verirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar

CEVAP

4/B’li personel 6 halde kayran değiştirebilmektedir. 4/B Esaslarının ekleme 3. maddesi şu şekildedir:

1- BECAYİŞ

a) Kurumun hizmet icapları dikkate alınarak, aynı titr ve hizmet niteliklerini taşıyan sözleşmeli personelin çekicilik içi karşılıklı vadi değiştirme talepleri, pozisyonunun vizeli olduğu birimde çalışarak en birkaç tıpkısı yıl çalışmış olmaları şartıyla adına getirilebilir.

2- HAVA İÇİ EŞ DURUMU NAKLİ

b) Personelin eş durumuna bağlı gurur içi düz değişikliği talebi; vizeli olduğu birimde fiilen sunma beş altı aynı yıl çalışmış olması, geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı şan ve niteliği taşıyan boş hava bulunması ve kamu personeli olan eşmağara, gurur içi görev yeri değişikliği mümkün sıfır yahut mevzuatı uyarınca mecburi düzlük değiştirmeye tabi tutulan ayrımsız görevde bulunması kaydıyla adına getirilebilir.

3- SAĞLIK DURUMUNDAN DOLAYI NAKİL

c) Sağlık sebebine bağlı gurur içi düz değişikliği talebi; vesile süresince geçerli oluşmak üzere, personelin geçiş yapacağı bakım biriminde aynı şan ve niteliği haiz boş hesap bulunması, pozisyonunun bulunduğu ildeki Çap ve üniversite hastanesinde kendisi, eşi ve çocukları ile mevzuat uyarınca bakmakla yükümlü olduğu anne ve babasının hastalığının tedavisinin mümkün olmadığına ilişamaç sağlık yerleşmiş raporunu kuruma ibraz etmesi halinde yerine getirilebilir. Sağlık mazeretinin sona ermesi durumunda, çarkıt pozisyonun bulunduğu mülk sınırları içerisindeki aynı ün ve niteliği haiz boş pozisyona yeniden tayin yapılır.

4- EŞİ ŞEHİT OLAN PERSONEL

KAPAT X

ç) Aynı şan ve niteliği haiz boş kondisyon bulunması halinde, eşi şehit olan personelin alım içi kayran değişikliği talebi, benzeri defaya galiba gelmek üzere hesabına getirilir.

5- CAN GÜVENLİĞİNİN TEHLİKEYE DÜŞMESİ

d) (Ek: 12 Haziran 2011 günlü Resmi Ceride) Pozisyonun bulunduğu yerde, kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocukların can güvenliğinin tehliye düştüğü adli veya mülki yönetimsel makamlarca belgelendirilen personel ile eşi memat eden personelin gurur içi düz değişikliği talebi, geçiş yapacağı birimde aynı şan ve niteliği haiz boş hesap bulunması kaydıyla kurumun hizmet gerekleri dikkate alınarak hesabına getirilir.

6- İSTEK ÜZERİHANGI NAKİL

e) (Katma: 12 Haziran 2011 günlü Resmi Ceride) Kamu idareleri adına vizeli boş pozisyonlara sözleşmeli personel alımı yapılmadan önce yılda ayrımsız öğün, pozisyonun vizeli olduğu ilde yeryüzü beş altı üç yıl bakım süresi bulunan personelin geçiş beğenmek istediği birimde aynı şan ve niteliği taşıyan boş pozisyona gurur içi vadi değişikliği talebi, ilişkin idarece hizmet gereklerine göre belirlenecek asıllar ve esaslar çerçevesinde namına getirilebilir. Ä°dareler, il gruplarından oluşan görev bölgeleri ve bu bölgeler için arz beş altı 3 yıldan başlamak üzere farklı bakım süreleri belirleyebilir.

MEMURLAR.NET’Ä°N AÇIKLAMASI

Eş durumundan dolayı aktarım düzenlemek isteyen 4/B’li personelin sunma çok yanıldığı nokta, özel sektördeki eş içmağara da nakil istenebileceğidir. Meğer 2 nolu husus okunduğunda bile görülecektirki, eş durumundan dolayı aktarım isteyebilmek için eşin kamu personeli olması gerekmektedir. Eş, özel sektör çalışanı ise aktarım istenememektedir.

Ancak, eş durumundan aktarım isteyemeyenler, becayiş varsa becayiş yapabilirler. Bunun için memurlar.net’in becayiş servisine kayıt namına makul namzet varmı bulunmayan mu sorgulaması yapabilirler.

Gine, 3 yıl sonrasında, hiçbir özür olmamasına rağmen, kurumun açacağı boş yerler için istek nakli tayinlerine katılabilirler. Özellikle Sağlık Bakanlığı personeli içmağara bu önemlidir. Zira Sağlık Bakanlığı hala çok sayıüstelik 4/B’li sağlık personeli almaktadır. Bakanlık 3 yıl sonra, 4/B’li alımı yapmadan önce, iştiyak nakli içmağara boş yerleri car edecektir.

Bu hususlar bilinerek 4/B’nin tercih edilmesi uygun olacaktır.

Share: