399’a bağımlı personelin bayrılık ücretinde yıl hesaplaması lacerem yapılmalı?

Türk Erke-Sen’in başvurusu konusunda Eti Eroin İşletmeleri, MKEK Genel Müdürlüğü, Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları A.Ş Umumi Müdürlüğü, EÜAŞ, TEİAŞ ve TEDAŞ ve kabilinden tıpkı KİT’lerde kıdem ücretlerinde yaşanan sorunlar giderildi.

Türk Enerji-Sen’in yaptığı başvuruyu değerlendiren Şevket Personel Başkanlığı bayrılık ücretinin artması amacıyla memuriyette yılın bitirilmesine icap olmadığını belirtti. Kerem Personel Başkanlığı memuriyette sabık hizmet süresinin 6. yılından itibaren bayrılık ücreti ödenmesi gerektiğine, 10 yılını tamamlamış bire bir memurun 11. hizmet yılına başlamış olmasının kıdem ücreti alması için tam olduğuna ilgi çekti.

Celal Personel Başkanlığı hizmet yıllarının 6. yılında ana ücretlerinin yüzde 2’si, 11. yıllarında yüzdelik 3’ü, 15. yıllarında yüzde 4’ü ve 21. yıllarında yüzdelik 5’i oranında bayrılık ücreti alabileceklerini belirtti.

Böylecene memurlara memuriyetlerinin 6. 11. 15 ve 21. yılında kıdem ücreti ödenmemesi sorunu bile ortadan kalktı.

Yaptıkları müracaat ile çalışanların yaşadığı biri kaybın önüne geçtiklerini rapor fail Türk Erke-Sen Genel Başkanı Şevket Karapınar ? Memurlar söz konusu yıllarda Eti Beyaz Zehir İşletmeleri, MKEK Genel Müdürlüğü, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş Umumi Müdürlüğü, EÜAŞ, TEİAŞ ve TEDAŞ ve üzere benzeri KİT’lerde bayrılık ücretinden yoksun bırakılıyorlardı. Biz bunun geçersizlik olduğunu Kerem Personel Başkanlığı’nın başvurumuz sonucunda verdiği kararla tescillemiş olduk. Kurumlar memurları bu konuda kıygın etmeye imdi son vermelidirler? dedi.

İŞTE DPB’NİN GÖRÜŞÜ

Share: