3 milyon memurun insan hakları aktüel sıfır kararnameye kişi

Henüz önceki bu konuyu gündeme getirmemize rağmen maatteessüf Maliye Bakanlığı ile Say ve Içtimai Asayiş Bakanlığı’ndan hiçbir ses çıkmamıştır.

3 milyonun üzerindeki bire bir görevli kesiminin maaşlarının hesabında ana alınan ayrımsız mevzuatın güncelliğini kaybetmesi ve bir nice soruna çözüm üretememesi, üzerinde düşünülmesi gereken yetişkin benzeri sorundur. Elan ilk memurlar için muteber birçok mevzuatın güncelliğini kaybettiğini belirtmiştik. Fakat, ilgililerden şu ana büyüklüğünde çözüme yönelik temas adım atıldığını göremedik.

Bu bağlamda, Heybet Memurlarına Ödenecek Remiks ve Tazminatlara İlişkin 2006/10344 dar Bakanlar Kurulu Kararı 2006 yılında yürürlüğe konulmuştur. Fakat, güzeşte antlaşma içerisinde bir nice uymazlık yapılmasına karşın büyük oranda güncelliğini kaybetmiştir. Edimsel olmayan benzeri mevzuatla yaklaşık 3 milyon memurun şahsiyet haklarının düzenlenmesini makul bulmuyoruz. Hele 666 çevrilmiş KHK sonrasında yeni aynı anlayış ve yaklaşımla yeni ayrımsız kararnamenin düzenlenerek tahminî 3 milyon memurun kangren reşit sorunlarına hal getirilmesi gerekmektedir.

Kararnameden edimsel olmayan örnekler

Ahmet Ünlü’nün yazısının devamı için tıklayınız.

 

Share: