‘2 bin çalıştırıcı alımı yapacağız’

Cahillik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu “Peş düzey sporcular eklemek için spor bilimi verilerinin etken bire bir şekilde kullanılması gerekir. Çıktı elit sporcu gelişimini yalnız şansa bırakamayız. Bu amaçla nitelikli antrenörler yetiştirmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda 2 bin antrenör alımı yapacağız, yazışmaları devam ediyor. Sözümüz alay.” ifadelerini kullandı.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlere “Meydan göster, pota yapalım” çağrısı yaptı. Vekil Kasapoğlu, Yıpranmamış Şafak’a hususi açıklamalarda bulundu. Toplumsal medyada başlatılan “Düz göster, pota yapalım” projesinin az çok rabıt gördüğünü aktaran Kasapoğlu, “İnanılmaz talepler geldi. Şimdi haftalık toplantılar yapacağım ve talepleri adına getireceğiz. Söz Gelimi, ‘Okulumuza ayrımsız ayak topu sahası yapın’, deniliyor, ‘İhtiyaç varsa tükenik yapacağız’ diyoruz. ‘Kayran göster, pota yapalım’ projemiz var. 10 bin pota projesi. Şu ana büyüklüğünde 2 bin 500 civarında pota kurduk.” dedi. Kasapoğlu, devlet ve ilçelerde futbol, basketbol ve yüzme okulları açacaklarını aktararak “Talebe bakarak da bunları geliştireceğiz. Müstevli sonrasını beklemiyoruz, şu anda aş damı çalışması devam ediyor. Milli takımlara da zir yapı oluşturulmuş olacak.” şeklinde konuştu. Spor yasası karşı birlikte hikmet veren Nazır, şunları söyledi: “Spor yasasının vakti geldi. Şu zaman Meclis’te. Sporumuzu disipline edecek bir say. Kulüpleri, federasyonları şeffaflığı sağlayacak, dümen ahlakını güçlendirecek, sıkıntı anlayışını güçlendirecek. Tümce yaptığından mesul olacak. Bu işin özü.”

ÜNİVERSİTELİLERİN YURTLARI HAZIR
Üniversitelerin açılması halinde yurtların amade olduğunu nâkil Bakan Kasapoğlu, “Yurtları, daima dezenfekte ediyoruz. Odada kalacak öğrenci sayısını planladık. Ayrıca, yurtlarda depreme dayanıklılık analizleri yapıldı. Depreme makul olmayanları boşalttık. Kâh yurtları baştan inşa ettik, ve gâh inşaatlar dahi bitmeme ediyor. Yurtları daha çok kampüslere yapıyoruz. Üniversitelerden vadi alıyoruz, orada yurdu mensur ediyoruz. Çünkü çoluk çocuk, kampüste olduğu müddetçe, posta parası vermeyecek, ant kaybetmeyecek. Kampüslerde yurtların inşa edilmesi asayiş açısından dahi majör.” şeklinde konuştu.

SPOR TURİZMİNDE MARKA OLACAĞIZ
Spor turizmi üstüne farkındalık monte etmek istediklerini belirten Vekil Kasapoğlu, “Alışılagelen ayrımsız gezici 3 liralık bırakıyorsa, spor turizmi üzere gelen gezgin 6 lira bırakıyor. Türkiye’nin madun yapısı var. Golf turizminden ski turizmine, futboldan tenise kadar seçkin çeşit zir yapımız var. Spor turizmi üzerine bir çalıştay düzenleyerek farkındalık tesis etmek istedik. “Sporturkey” diye içtimai medya çalışmamız var. Türkiye’de keşfedilmemiş yerler var. Bilfarz Set, plonjon açısından kusursuz bir kayran. Trabzon, Rize tarafında keşfedilmemiş kış turizmi yerleri var. Antalya’daki ayak topu dinlenme kampı alanları birlik. Kızılcahamam’a futbol kampı alanı mensur edeceğiz. Ankara’yı güreş eğitim bilimi ve kamp merkezi yapacağız. Spor turizminde dünyanın faydalanacağı ayrımsız meydan olacak. Yaptığımız tesisler hem halka hem dahi turiste hizmet edecek. Ülkemizi spor turizminde aynı bellik haline tebliğ etmek istiyoruz. Spor turizminin gelişmesi ve çeşitlenmesiyle, ülkemiz toptan spor ekonomisindeki payını artıracaktır” dedi.

GELİN, TESİSLERİ LAYENKATI KULLANIN
“Türkiye’dahi aktif spor kültürü yok” diyen Kasapoğlu, şunları söyledi: “Türkiye’bile elan spor kültürü oluşmuş değil. Yapacağımız çalışmalarla, gençlerle, kadınlarla bu kültürü oluşturmalıyız. Karı odaklı spor, diyorum. Zira kadınları bu işin içine kattığımız devir gelişim hızlanıyor. Üretim var. Herhangi Bir ant ‘gelin tesisleri kesintisiz kullanın’ çağrısı yapıyorum. Tesisler bundan sonra kullanılsın istiyoruz. Spor kültürünü geliştirmemiz geçişsiz. Ailede spor bilinci oluşturmamız gerekiyor. Ailede abisi yapıyorsa, kardeşi üstelik bağlam duyuyor.”

2 BİN ÇALIŞTIRICI ALIMI YAPACAĞIZ
“Idmansız futbolcularla ilgilendiren süreci başlattık. Onlarla ilgili kitapçık bastırıyoruz. Bu ilkbahar döneminde o ligler oynanmaya başlayacak.” bilgisini veren Kasapoğlu, “Dip dozaj sporcular yetiştirmek için spor bilimi verilerinin aktif benzeri şekilde kullanılması gerekir. Bundan Sonra elit sporcu gelişimini çabucak şansa bırakamayız. Bu amaçla nitelikli antrenörler yetiştirmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda 2 bin çalıştırıcı alımı yapacağız, yazışmaları devam ediyor. Sözümüz alay.” ifadelerini kullandı.

Bağımlılıkla mücadele bakanlığıyız
Spora yönelik yapılan kamu çalışmaların esasta bağımlıkla savaşım olduğunun altını çizen Kasapoğlu, “Bu vekillik başlı başına, esrar ile mücadele bakanlığıdır. Yaptığımız temas cümbüş, uyuşturucuya darbedir. Sadece mızrap ile savaş değil, birlik sorunların ilacı esasen spordur. İnsanları ne büyüklüğünde haddinden fazla spora heveslendirme edersek, o kadar beş altı hastalanmış peki, temas çeşit bağımlılıktan kurtulur. Sağlık yatırımlarını minimize etmenin birlikte ilacı burada.” dedi.

30 bin süper kabiliyet keşfedildi
Tüvana yetenekleri keşfetmeye devam ettiklerini nâkil Vekil Kasapoğlu, “Şu zaman faal sportmen sayımız 3 milyon 948 bin 383. Bunu 2021 yılında daha yukarılara sürmek zorundayız. Kabiliyet Taraması Projesi ile yarınların şampiyonlarını şansa bırakmadan genişlik kıpırdak şekilde yetiştireceğiz. Cesim benzeri projemiz bile ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın’. Dediğim üzere, kabiliyet taraması eğitimleri devam ediyor, okullar açıldığında taramalara bitmeme edeceğiz. 1 milyon 300 bin dinç tarandı. İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri tarandı. 100 bini yetenekli, 30 bini çokça çaplı. Çocukları 10 parametreden ölçüyoruz. Koşması, sıçraması, esnekliği kabilinden bilimsel ölçümler yapılıyor. Benzeri başka deyişle bundan sonra ülkemizde elit sportmen gelişimini şansa bırakmıyoruz.” dedi.

Kamplarımız tematik olacak
Bakan Kasapoğlı, toyluk kamplarının artık tematik düzenleneceğini söyledi. Kasapoğlu, “Gençlik kamplarımız ülkemizin ciharıyek yanına yılgın vaziyette. Bu kampları tematik yerine düzelenleme kararı aldık. Müstevli zımnında geçen sene başlatamadık ama bu yıl hayata geçireceğiz inşallah. Örneğin gençlere müteveccih veri kamplarımız; fizik, kimya, dirim bilimi, tarım, gökçe yazın, beyaz perde ve medya kabilinden tematik kamplarımız başlayacak.” müjdesini verdi.

Share: