11 soruda, sözleşmeliye takım kimleri kapsıyor

Sözleşmeliye kol düzenlemesi 4 Haziran 2011 tarihli yinelenmiş Resmi Gazetede yayımlandı. İlk yaptığımız değerlendirmede, düzenlemenin yalnız 4/B ve 4924’e bağımlı yerine çalışanları kapsadığını belirtmiş, 5393/49. madde ve 5302/35. maddeye bağımlı olarak çalışanların kapsam dışında kaldığını belirtmiştik.

HENÜZ EVVEL YAYIMLANAN DOSYALAR

– KHK’nın tekmil metni
Çalışma şartı yer almadı
Sözleşmeli öğretmenlikle ilgilendiren merak edilen 2 soruya yanıt
Örnek dilekçe
Kadroya atanacaklara aday memurluk hükümleri uygulanmayacak
Bundan sonradan bundan sonra kontratlı personel alınmamalı

Içtimai yardımlaşmada müteharrik kontratlı personel karışma mi?

SYDF vakıflarında etkin personel, 4857 sınırlanmış İş Yasası layıkıyla çalıştırılmaktadır. Yani bu eşhas işçidir. Bu nedenle, vakıflarda 4857 layıkıyla, belgisiz devamlı yahut makul mütemadi hareket sözleşmeliyle çalışanlar kapsamda değildir. Bunlar işyar kadrosuna atanamayacaktır.

2011/7 ile yerleşen Ekincilik Bakanlığı personeli dahil midir?

Soru 1- sayın mezun esbak itibariyle resmi gazetenin yayınlanmasından bilahare yarık veren gâh mesail olmuştur. bizde bu madurlardan biriyiz biz 25 mayısta tarım bakanlığına 2011/7 atamasıyla yerleştirildik fakat 17 hazirana büyüklüğünde verilen müddet içinde 6 haziranda sözleşme imzalayacağım ancak ara sıra arkadaslar iklim müdürlüklerine evraklar erken geldiği için cuma namazı haset sözleşmelerini imzalamış ve göreve başlaya bilmiştir bu kişilerin kadroya geçeceği bizim ise geçemeyeceğimiz söylenmektedir. bu bire bir adaletsizliktir ve bittabi bir hal buluna agâh. tıpkı atamayla girenlerden ara sıra eşhas kadroya geçerken bizler geçemiyoruz

Soru 2– SHÇEK mağara yapmış olduğu 4 B li sözleşmeli işyar alımı sınavına katıldım. 175 kesim keyif memuru alınacaktı. Yapılan sınav sonucu 20 mayıs 2011 tarihinde Balıkesire yerleştirildiğim hususunda SHÇEK Umumi Müdürlüğünce genel ağ sitesinden tebligat yapıldı . İşe methal üzere müstelzim evrakları 06.06.2011 tarihine büyüklüğünde teyit etilmesi ilanen duyuruldu ve ben evrakları 03/06/2011 tarihinde SHÇEK Genel Müdürlüğüne teyit ettim. 04/06/2011 tarihinde Bakanlar Kurulunca 4 Bli personelin 657 ye göre kadroya geçirilmesi hakkından ego bile faydalanabilecek miyim . Bu konuda Bilgilendirebilirseniz haddinden fazla sevinirim

Istifham 3– Merhabalar. ben 3 haziranda sgk ya sözleşmeli programcı adına atandım. 7 haziranda ittifak imzalayacagım ce 8 inde gelişim başı yapacagım. Atamamın 4 haziran tarihinden önceki olması sebebiyle muayene etmek istedigim şu . 4b den 4 a ya geçiş ben ve benim gibileri kapsıyor mu ?-

KARŞILIK: Takım düzenlemesi, 4 Haziran 2011 tarihi itibariyle fariza fail 4/B’lileri kapsamaktadır. Bu nedenle, 4 Haziran 2011 tarihinden sonra uyuşma imzalayıp göreve başlayacak olanlar, takım düzenlemesinden yararlanamayacaktır.

Kontratlı belgelik uzmanı hangi unvanla memur kadrosuna atanacak?

– tıpkısı amme kurumunda kontratlı belgelik uzmanı kendisine fariza yapıyorum. 4/A kadroya geçe ünvanım arşiv uzmanı yoksa belgelik memuru olacak. ünvanım belgelik memuru olursa itiraz hakkım evet mu?

Daha önceki da belirttiğimiz amacıyla, seçme kontratlı unvanın vazifeli karşılığı bulunmamaktadır. “Arşiv uzmanı” unvanı bunlardan biridir. 632 az KHK’nın bir numara maddesi, birinci fıkrasında meydan kayran “bulunduğu hâl unvanıyla tıpkı unvanlı işyar kadrosu olmaması halinde, 190 sayılı Yasa Hükmünde Kararnameye fena cetvellerde saha kayran kol unvanlarıyla bağlı görünmek ve kontratlı personel pozisyonlarına ait ara sınav cetvellerindeki nitelikler dikkate alınmak aracılığıyla Maliye Bakanlığı ve Cesamet Personel Başkanlığınca ortaklaşa belirlenen vazifeli kadrolarına” hükmü gereğince, bu durumdakilerin ne unvana atanacağına Maliye Bakanlığı ve DPB değişmeyen verecektir.

Kadroya döndürmek istemeyenlerin durumu

– Sayın memurin kemiksiz çalışanları. SGK da sözleşmeli yerine çalışmaktayım.Bilindiği kadar bizler kadroya geçtik amma bire bir birçok arkadaşımız ellerinde KPSS puanları olduğu üzere ve bambaşka kuruma atanmak istedikleri amacıyla kadroya geçmek istememekteler. Bu arkadaşlarımız eylemli için başvuru yapmazlarsa kontratlı olarak kalmaya bitmeme mı edecekler yoksa incizap etmeleri mi gerekecek..

KAPAT X

KHK’daki hükme bakarak, kadroya intikal, ancak sözleşmeli personelin bağlanmış talebine bağlıdır. Mukayyet olarak talepte bulunmayanlar, kadroya geçmeyecektir. Bunlar kontratlı kendisine çalışmaya devam edecektir.

Ego şuan teknisyenim, fakat önlisans mezunu oldum. Memur kadrosuna uygulayımcı olarak atanır mıyım?

– İyi çalışmalar. Benim şöyle ayrımsız sorumluluk olacak bilgilendirirseniz sevinirim.
657-4b uygulayımcı olurak çalışmaktayım. iki almanak çığır yuksekokul mezunuyum yani haddizatında teknikerim demin kadroyo geçerken teknik adam kendisine geçebilirmiyim.teşekkurler.

Kontratlı personel, şayet kamuda karşılığı var ise bulunan unvanları ile atanacaktır. Uygulayımcı unvanının kamuda karşılığı vardır. Bu nedenle, tekniker unvanıyla memur kadrosuna atanacaksınız.

Aranjman, KİT’lerdeki kontratlı personeli kapsıyor mu?

– Acaba sözleşmelilerin kadroya alınması husundaki khk tığ 399a bağımlı müteharrik sözleşmelileride kapsıyor mu?Buna ilişik bire bir açıklama yayınlarsanız aklımızdaki problemleri gidermiş olacaksınız.Şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılarımla.

KİT’lerde 3 tip personel bulunmaktadır. Memurlar, 399’a tabi sözleşmeliler ve işçiler… Grup düzenlemesi rastgele cins sözleşmeliyi değil yalnız 4/B’li statüsünde çalışanları kapsamaktadır. Bu nedenle, KİT’lerde 399’a bağımlı kontratlı yerine çalışanların işyar kadrosuna atanması kabilinden benzeri buut söz konusu olmayacaktır.

Tevellüt iznindeyim. İznimi sonlandırıp, göreve başlayabilir miyim?

– tevellüt izni sonrası ücretsiz izine ayrıldım.ücretsiz izinim haziran böylelikle bitecek.göreve ferasetsiz benzemek üzere hangi işlemleri yapmalıyım.eylemli öğretmenim.

Kontratlı Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların “Yeniden hizmete alınma” başlıklı katma 1. maddesinde “b) Doğum sebebiyle bakım sözleşmesini feshedenlerin, doğum izninin bitiminden itibaren yer geç ayrımsız yıl; askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilenlerin ise terhis tarihinden itibaren yeryüzü geç otuz dolaşma zarfında yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldığı kurumuna yazılı talepte bulunması,” hükmü düzlük almaktadır. Husus metni, “en geç tıpkı yıl” dediği amacıyla mevlit izninde kâin kontratlı personelin, bu iznini kesmesi mümkündür. Fakat şurası tavzih etmek gerekmektedir. Kadro düzenlemesi filhakika askerde olan veya mevlit izninde olanların haklarını korumuş ve bunların, fariza geri döndükten sonradan 1 kamer ortamında bağlanmış adına gitmek kaydıyla görevli kadrolarına atanabileceğini düzenlemiştir.

Ek ders ücreti karşılığında çalışanlar kapsamda mı?

– ego ücretli öğretmenim ve ücretli muallimlik 4c sayılmıyor danştay kararıyla. bu durumda bizlerde 4b liler kabilinden kadroya başvurabilecez mi. ayın belirli günleri yada günün makul saatleri değil bizde aynı 4b li kabil mecmu devir çalşıyoruz. çabuk cevap verirseniz sevinirim

Düzenleme, mülhak ders ücreti karşılığında çalışan öğretmenleri kapsamamaktadır. Yemeden Içmeden 4/B’ye bağımlı namına çalışanları kapsamaktadır.

Kadroya geçersem, nakil durumum hangi tamam?

– 2010 KPSS B grubu sınavına katılarak Içtimai Düzenlilik Kurumunun Ilk Teşrin 2010’da almış olduğu sözleşmeli kadrosuna yerleştim. “Sözleşmelilerin Kadroya Geçirilmesini dair KHK” ile birlikte kadroya geçebilme hakkını elde ettim. Karıştırmak istediğim istifham: Ego şuan SGK’de kadroya terk etmek üzere istida versem ve kadroya geçirilsem. 20 Haziran atamalarında üstelik apayrı bir kuruma atamam yapılsa SGK’dan ayrılabilir miyim ayrılabilirsem dahi şüphesiz aynı kez izlemem gerekir.

Daha önce yapmış olduğumuz açıklamalarda şurası belirtmiştik. KPSS tercih işlemlerinde; Görevli olarak çalışanlar sözleşmeli ayrımsız pozisyona atandığında veya sözleşmeli olarak çalışanlar vazifeli kadrolarına atanmaya hak kazandığında, tek sınırlama olmaksızın, bakir görevlerine geçebilir. Fakat görevli kadrosunda etkin birisinin, KPSS tercih işlemleri ile yeniden tıpkı memur kadrosuna atanmaya türe kazandığında, bu kez direkt geçememektedir. Çalıştığı kurumun, geçişe onaylama vermesi gerekmektedir. Amme kurumunca, geçişe onay verilmezse, bakir göreve geçilemez.

Sizin sorunuza gelince; 20 Haziran’bile başvuruları alınacak 2011/1 KPSS yeğleme işlemlerinde işyar ve 399’a tabi sözleşmeli pozisyonlar meydan alacaktır. Eğer 632 sayılı KHK kapsamında, arzuhâl verip memur kadrosuna atanırsanız ve 2011/1 KPSS yeğleme işlemlerinde tekrar görevli kadrosuna atanmaya adalet kazanırsanız, bu halde intikal için özgür surette SGK’nın diploma vermesi gerekmektedir. Ancak, tercih kılavuzunda saha takanak olan 399’a tabi kontratlı pozisyonları yeğleme edip yerleşmeniz halinde, bu yol intikal amacıyla SGK onayına icap bulunmamaktadır.

5620 ile arızi iştirakçi iken kontratlı olanların durumu

21 april 2007 günlü Resmi Gazetede yayımlanan 5620 çevrilmiş kanuna bakarak, arızi işçilerin tıpkısı kısmı sonsuz işçi kadrosuna tıpkı kısmı kontratlı pozisyona geçirilmiştir.

– 5620 az Kanunun 2. maddesine göre, genel bütçeli kurumlardaki geçici işçiler 657 dar Kanunun 4/B hükümlerine göre kontratlı pozisyona atanmıştır. Bunlar kapsamdadır.

– Tekrar 5620 çevrilmiş Kanunun 2. maddesine göre KİT’lerdeki eğreti işçiler daim işçi kadrolarına geçirilmiştir. İşçi statüsü kapsamda değildir.

– İl özel idareleri ve belediyelerdeki arızi işçiler ise, 5393 sınırlanmış Uray Kanunun 49. maddesinin 3. fıkrası uyarınca sözleşmeli personel pozisyonlarına atanmıştır. Dolaysıyla bunlar da kapsamda değildir.

Sözleşmesi feshedilip, ülkü açanların durumu

– 657/4b li olupta söleşmeleri feshedilerek işten çıkakarılıpta mahkemeye veren ve mahkemeleri devam eden sözleşmeliler bu yasadan bittabi yararlanacak.bununla ilişik hikmet verirseniz haddinden fazla mutlu olurum.cevabınız için şimdiden teşekkürler.

4/B’li kendisine çalışmakta iken sözleşmesi fek edilip, fek edilme işlemine karşı sav açanlar, eğer açtıkları davayı kazanırlarsa, görevli kadrolarına atanabilecektir.

Share: